Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Zamek Książ – historia w pigułce

Zamek Książ

Zamek Książ


Data: 30 grudnia 2018

Zamek Książ – historia w pigułce

Zamek Książ położony jest malowniczo w Wałbrzychu. I choć na pewno każdy, kto odrobinę zna Dolny Śląsk, słyszał o nim i wie, że miejsce to jest jednym z symboli regionu, na nowo sławę zyskał dzięki poszukiwaniom mitycznego Złotego Pociągu. Twierdzę otacza bajeczny Książański Park Krajobrazowy, który koniecznie trzeba odwiedzić. Sam zamek w tej chwili jest otwarty dla turystów, a jego wydzielona część pełni funkcję hotelu.

Hotel na zamku Książ – od XIII wieku do dziś…

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest to trzeci co do wielkości kompleks zamkowy w Polsce (po Malborku i Wawelu). Historia tego niezwykłego miejsca kojarzy się głównie z okresem II wojny światowej i ewentualnie z panowaniem rodziny Hochbergów, jednak jego początki sięgają znacznie głębiej, bo XIII wieku.

Wówczas to został zbudowany i początkowo należał do rodu Piastów. O jego dziejach można rozprawiać bardzo długo. Pewne jest natomiast to, że właściwie każdy z budynków i zakamarków zamku to zabytek, kawałek burzliwej historii Polski. Choć udało się odkryć wiele jego tajemnic, to wciąż wiele zagadek pozostaje bez wyjaśnienia, jak choćby związek zamku ze słynną bursztynową komnatą.

Warto nadmienić, że jego obecna bryła to efekt wielu przebudów zapoczątkowanych w 1705 roku przez ród Hochbergów. Dziś zamek jest obowiązkowym punktem na szlaku turystycznym Dolnego Śląska. Można go zwiedzać zarówno w dzień, jak i w nocy. Dla turystów udostępnione są również jego podziemia, które mocno wiążą się z bytowaniem Hitlera na zamku w okresie II wojny światowej.

Poza wspaniałymi komnatami, które można zobaczyć na zamku, warto obejrzeć także romantyczny park z XVIII wieku, kuźnię, leśniczówkę i słynną stadninę koni. Mając do dyspozycji nieco więcej czasu, warto wybrać się na spacer do ruin zamku Stary Książ. Jego położenie i szczególny charakter pozwalają poczuć się niczym bohater gotyckiej historii o niespełnionej miłości i mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy.

Do Zamku przynależy także wałbrzyska palmiarnia. Została założona za bajońską kwotę 7 milionów marek na początku XX wieku i miała być wyrazem uczuć ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów, Jana Henryka XV, do Marii Teresy Cornwallis –West, zwanej Daisy. W tej chwili można podziwiać tam aż 250 gatunków egzotycznych roślin.


Hotel Książ – kiedy zwiedzanie to za mało…


Samo zwiedzanie zabytkowego kompleksu robi ogromne wrażenie. Dla tych, którzy chcą poczuć się co najmniej jak jeden z gości dawnych właścicieli, wydzielony został budynek hotelowy. Z okien pokoi rozpościera się widok na najstarsze części Książa. Warto nadmienić, że w XX wieku gościły tu znane osobistości, takie jak car Mikołaj I Romanow, Winston Churchill czy Zygmunt Krasiński.

Hotel Zamkowy*** zaskoczy gości wygodnymi pokojami, wyśmienitą kuchnią i historyczną duszą. Goście hotelu w cenie pokoju otrzymują możliwość indywidualnego zwiedzania zamku. Jest to ciekawa propozycja na weekend czy nieco dłuższy wypoczynek. Dzieje się tak za sprawą położenia hotelu w Książańskim Parku Krajobrazowym. Pokoje, choć znajdują się w zabytkowej części budynku, wyróżniają się nowoczesnym wyposażeniem.

Na gości czeka także hotelowa restauracja ze śniadaniami w formie bufetu (latem serwowane na tarasie). Co ciekawe, dla turystów planujących nocne zwiedzanie zamku hotel przygotował specjalną ofertę. Dzięki temu łatwo połączyć zwiedzanie z dreszczykiem z wygodnym noclegiem.


GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009