Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Przez Beskid Śląski

Przez Beskid Śląski
Okolice Baraniej Góry Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Na zachodnich stokach, niedaleko szczytu, wypływa potok Wątrobny, dający początek Białej Wisełce, a nieco na południe - Czarna Wisełka. Oba te potoki opływają boczne ramię Przysłopu (1021 m) i łączą się w rejonie Czarnego, przyjmując nazwę Wisła.

Barania Góra to także rezerwat leśny boru dolno- i górnoreglowego z przewagą jodły, świerka i buka, których wiek sięga dwustu lat. Można tu również znaleźć wspaniałe, trzystuletnie jesiony, a także wtórnie wprowadzone limby i stanowiska kosodrzewiny.

Z Baraniej Góry już niedaleko do Wisły. Po drodze można zobaczyć jeszcze Kaskady Wisły, a w samym miasteczku Pałacyk Prezydencki oraz Muzeum Beskidzkie.


Michał Micor
POLSKA Dziennik Zachodni

Data: 21 czerwca 2008 Region: Zwardoń

Przez Beskid Śląski


Zwardoń jest jedną z bardziej znanych miejscowości w Beskidach. Stąd rozpoczniemy naszą wędrówkę do Wisły. Przejście zajmie około siedmiu godzin, ale szlak nie jest zbyt trudny.

Najwięcej wysiłku będzie nas kosztowało wejście na Baranią Górę. Warto też dodać, że wchodząc na Sołowy Wierch pokonamy europejski wododział. Wszystkie potoki z południowej strony szczytu płyną do Morza Czarnego, a z północnej - do Bałtyku. Po drodze warto wejść na Ochodzitą i Koczy Zamek.

Pierwszy ze szczytów słynie z panoramy. Przy dobrej pogodzie widać z niej praktycznie całe Beskidy. Na południu i południowym wschodzie możemy oglądać wspaniałą grupę Wielkiej Raczy i pozostałe części Beskidu Żywieckiego, a nawet Małą Fatrę i Tatry. Natomiast na północ rozciąga się widok na Beskid Śląski ze Stożkiem, Czantorią, Równicą i Baranią Górą. Z Koczego Zamku również roztacza się przepiękna panorama, a do tego z miejscem tym związanych jest wiele legend wyjaśniających nazwę wzniesienia.

Najbardziej prawdopodobna mówi o taborytach - odłamie husytów, którzy po klęsce powstania husyckiego w Czechach musieli uciekać z kraju. Na miejsca dłuższych postojów wybierali bezleśne wzgórza, zabezpieczając swe obozowiska kolistym łańcuchem powiązanych wozów. Koczy Zamek miał być właśnie jednym z takich obozów.

Wreszcie Barania Góra. Nazwę tę zna chyba każdy uczeń w kraju. Tutaj bowiem znajdują się źródła Wisły, objęte ochroną rezerwatową.


 


Komentarze

 

  • dodano września 8, 2017 13:54

    Dodany przez: Bartek , temat: Beskid Śląski

    Beskid Śląski jest na prawdę super

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009