Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24.pl » Miejscowości » Krynica-Zdrój

Krynica-ZdrójKrynica-Zdrój
(do 31 grudnia 2001 roku Krynica) - miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krynica-Zdrój. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego. Zwana jest perłą polskich uzdrowisk.

Miasto położone jest w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Krynicę otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej, Jasiennika.

Do Krynicy-Zdroju dochodzi linia kolejowa z Muszyny oraz droga krajowa z Nowego Sącza. Z Krynicy można dojechać pociągiem do Nowego Sącza, Tarnowa, Krakowa, Warszawy, Gdyni, Bydgoszczy i innych miast.

Krynica-Zdrój to ośrodek turystyczny. Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, stanowi bazę wypadową w okoliczne góry.

Miasto jest jednym z największych polskich ośrodków sportów zimowych. Narciarstwo uprawiać można na stokach w Krynicy-Słotwinach i na Jaworzynie Krynickiej (1114 m n.p.m.), gdzie funkcjonuje linowa kolej gondolowa. Blisko jest też ośrodek Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla, gdzie mieści się najdłuższy w Polsce wyciąg krzesełkowy, a od 2008 roku atrakcją jest połączenie Wierchomli i Muszyny systemem 10 wyciągów narciarskich. W ostatnich latach powstał projekt połączenia systemem wyciągów całej okolicy - siedmiu dolin, czyli terenu od Wierchomli Małej, poprzez Krynicę aż do Doliny Roztoki.

źródło: Wikipedia, U.M. Krynica-Zdrój

Informacje ogólne

Wysokość: 590 m.
Położenie: Beskid Sądecki
Współrzędne
49.42159°N / 20.95895°E
Najbliższe miejscowości:

Powroźnik, Muszyna, Tylicz, Krzyżówka

Polecane noclegi i atrakcje

  • Ośrodek Karina

    Wisła
    Pensjonat
    32 miejsc

    PROMOCJA WIOSENNASerdecznie zapraszamy na hit wiosny 2011- pakiety 5 dniowe w cenie 4 / w cenie ...

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009