Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24.pl » Miejscowości » Wysowa-Zdrój

Wysowa-ZdrójWysowa-Zdrój
- wieś uzdrowiskowa w południowej Polsce, w gminie Uście Gorlickie, w powiecie gorlickim (województwo małopolskie). Położona w dolinie Ropy niedaleko Uścia Gorlickiego. Miejscowość znana jest z leczniczych wód mineralnych.

Miejscowość stanowi największą bazę turystyczną w zachodnich partiach Beskidu Niskiego. Wysowa-Zdrój położona jest w południowo?zachodniej, najwyższej części Beskidu Niskiego. Miejscowość położona jest nad rzeką Ropą, której źródła znajdują się na terenie wsi. Zagospodarowana część Wysowej znajduje się w dolinie, z trzech stron ograniczonej wzniesieniami górskimi.

Wysowa leży w strefie klimatów górskich oraz strefie wysokiego odsetka lasów. Południowa część wsi położona w strefie wododziałowej Karpat.

Główne obszary i cele spacerów turystów stanowi Park Zdrojowy położony w centrum wsi, malownicza Dolina Łopacińskiego położona na przestrzeni 2 km na wschód od centrum, Huta Wysowska - zachodnia część Wysowej oraz wzniesienia Wysoty, a także szlakiem spacerowym oraz na górę Jawor, z kapliczką łemkowską i stanowiącą miejsce święte dla miejscowej ludności.

Dobrze rozwinięta turystyka konna na szlakach konnych Wysowa - Dolina Łopacińskiego - Hańczowa (długość 5,2 km), oraz Izby - Bieliczna - [Przełęcz Pułaskiego] (długość 4 km).

Jeden szlak dla rowerów - szlak czarny Wysowa - przełęcz Hutniańska - Ropki - przełęcz Lipka - Izby - Bieliczna - przełęcz Perehyba - Hańczowa - Wysowa o długości 27,5 km.

W uzdrowisku jest możliwość aktywnego wypoczynku: tenis ziemny, w zimie narciarstwo oraz nauka jazdy na nartach w szkółce. W centrum wsi na potoku Szumniak znajduje się niewielki basen.

Do lat 90. we wschodniej części wsi (nad potokiem Medwidek) znajdowała się studencka baza namiotowa SKPB Rzeszów (przeniesiona później do Huty Wysowskiej, w 2006 zlikwidowana).

źródło: Wikipedia

Informacje ogólne

Wysokość: 500 m.
Położenie: Beskid Niski
Współrzędne
49.44163°N / 21.17258°E
Najbliższe miejscowości:

Hańczowa, Ropki, Biechnarka

Polecane noclegi i atrakcje

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009