Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24.pl » Miejscowości » Rajcza

Rajcza
Gmina Rajcza - miejscowość turystyczna położona wśród gór Beskidu Żywieckiego, należąca do pasma zwanego Workiem Raczańskim.


Ogólnie
Swoim zasięgiem obejmuje miejscowości Rycerka Dolna, Rycerka Górna, Sól, Kiczora, Zwardoń i oczywiście samą Rajczę. Na terenie gminy znajduje się mnóstwo szlaków turystycznych i ok. 100 km. szlaków rowerowych. W samych górach nie ma już tak dużo turystów jak w Beskidzie Śląskim czy innych popularnych miejscowościach turystycznych. Znajdziemy tu więc nieco więcej ciszy i spokoju wędrując i podziwiając niebanalne widoki z okolicznych szczytów.


Położenie
Rajcza położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Żywieckiego na wysokości ok. 500 m. n.p.m., u zbiegu potoków tworzących rzekę Sołę. Z Rajczy dostaniemy się zarówno w rejon Zwardonia jak i Rycerki Dolnej, Rycerki Górnej, skąd wyruszyć możemy na podbój Przegibka i Wielkiej Raczy. Nieco w drugą stronę mamy Ujsoły, Soblówkę i Złatną gdzie czekają na nas inne "górskie gwiazdy" - Krawców Wierch i Rycerzowa. A jeszcze nieco z boku popularne hale: Boracza, Lipowska i Rysianka.


Lato
Latem wycieczki, wycieczki i jeszcze raz wycieczki w góry. Czy to pieszo czy rowerem, wszędzie będzie mnóstwo różnych opcji do wyboru. Różnorodność terenu, jego duży obszar i względnie duża wysokość w połączeniu z licznymi szlakami turystycznymi daje naprawdę sporo możliwości. Schroniska rozlokowane są w okolicach Krawców Wierchu, Rycerzowej, Przegibka i Wielkiej Raczy. Można więc zaplanować sobie jednodniowe wycieczki tam i z powrotem, czyli do Rajczy lub poprowadzić plan drogi tak aby przejść od jednego schroniska do drugiego. Zajmie nam to kilka dni ale warto !!!


Zima
W samej Rajczy możemy znaleźć wyciąg narciarski położony na stoku góry Compel. Jest to prawie samo centrum Rajczy i blisko stąd na dworzec PKP i PKS (ok. 300m). Samochodem można dojechać pod sam stok, gdzie dla klientów przygotowany jest obszerny, oświetlony parking. Stok jest średniego stopnia trudności, znakomicie nadaje się do nauki jazdy na nartach i snowboardzie, zadowoleni więc będą zarówno początkujący jak i bardziej zaawansowani narciarze. Położenie i rozmiary stoku (dł. 310m, szer. 80m) tworzą dużą i bezpieczną przestrzeń dla wszystkich amatorów białego szaleństwa. Wyciąg orczykowy (talerzykowy) nazywany przez stałych bywalców "Rodzinnym" posiada 55 orczyków, które w ciągu 2 min. wywożą narciarzy do góry, skąd m.in. można podziwiać wspaniałe widoki. Więcej szczegółów na www.rajcza.org

A kilkanaście kilometrów dalej mamy Zwardoń z wieloma wyciagami i trasami narciarskimi - zazwyczaj panują tam dobre warunki śniegowe do uprawiania tej dyscypliny sportu. Pozostałe i nieco mniejsze wyciągi i trasy narciarskie dostepne są w Rycerce i Ujsołach.
Nieco inaczej sprawy mają się w przypadku ski-tourów, gdzie okoliczne góry i szlaki turystyczne oferują nam, podobnie jak w przypadku turystyki pieszej, naprawdę wiele mozliwości. Piękne widoki, długie trasy w dzikim terenie, spore przewyższenia, a co za tym idzie piękne i długie zjazdy przysporzą nam sporo wrażeń z pobytu w tych okolicach :-)


Beskidy24.pl

Informacje ogólne

Wysokość: 500 m.
Położenie: Beskid Żywiecki
Współrzędne
49.50905°N / 19.11346°E
Najbliższe miejscowości:

Milówka, Ujsoły, Rycerka Dolna

Polecane noclegi i atrakcje

  • U Lutka

    Ustroń
    Dom wypoczynkowy
    6 miejsc

    Zapraszamy do domku  „U LUTKA” w Ustoniu-Hermanicach (spokojna dzielnica Ustronia ok. 3 km od ...

Góry w okolicy

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009