Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24.pl » Miejscowości » Stary Sącz

Stary Sącz

Wizytę w Starym Sączu rozpocząć warto od wejścia na rynek, wyłożony granitowymi okrąglakami przyniesionymi przez Dunajec z samych Tatr!

Do środka rynku, w miejsce gdzie stał kiedyś niebrzydki ratusz, dojdziemy stąpając po tzw. kocich łbach. Granitowe kocie łby mają niepowtarzalny wdzięk, ale nie są zbyt wygodne i nie radzimy biegać po nich w butach na wysokich obcasach!

Z rynku dobrze widać kolorowe domy i charakterystyczne dachy z podcieniami, które docenia się podczas deszczu, liczne sklepy i lokale oznaczone są gustownymi szyldami i trudno wybrać ten najbardziej kuszący… więc radzimy udać się do okazałego Domu na Dołkach mieszczącego Muzeum, w którym znajdziemy wszystko co dotyczy dziejów miasta.

Po trudach zwiedzania muzeum dobrze odpocząć chwilę na widokowym tarasie (o ile nie jest zima…) Restauracji Marysieńka, z której oglądać można rynek i wieże Klasztoru Klarysek, głównego celu naszej wędrówki. Po zakupieniu smakowitych słodkich bułeczek w cukierni U Jeziorka i zaopatrzeniu się w firmowe waflowe misie z kremem w delikatesach Miś, możemy kontynuować spacer w kierunku ul. Daszyńskiego i rejon wejścia do Klasztoru.

Ale nie spieszmy się i zobaczmy piękną, drewnianą Bramę Szeklerską (dar Węgier z okazji kanonizacji Św. Kingi) oraz stary budynek przy ul. Daszyńskiego 3 z tablicą upamiętniającą spotkanie króla Jana III Sobieskiego ze swoją ukochaną Marysieńką!

Na murze okalającym Klasztor, tuż przy Bramie Szeklerskiej, widnieje wielkie malowidło przedstawiające najprawdopodobniej herbowego orła Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Część malowidła jest zamazana i ma rdzawy kolor. To miejsce jest podobno pamiątką po roztrzaskaniu się wściekłego wojownika Mongolskiego, który wjechał na koniu z ogromnym impetem w obronny mur klasztorny.

Po zwiedzeniu dostępnych dla postronnych części Klasztoru (kościół Klarysek, dziedziniec i piękna brama wejściowa) udać się możemy do sławnego źródełka cudownej wody, które jest wprawdzie położone w nieco innym miejscu, niż to opisywane w dawnej literaturze jako źródło Kingi, ale zasila go ta sama warstwa wodonośna.

Od źródełka udajemy się pół godzinnym spacerem aż do drewnianego ołtarza papieskiego. Po powrocie na rynek, dobrze jest przejść zamkniętą dla ruchu samochodowego i pięknie udekorowaną zielenią ulicą do kościoła parafialnego, gdzie odbywają się od 1975 roku (!) koncerty Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej i po jego zwiedzeniu, obejść kościół wolno wokół, idąc traktem pod koronami starych drzew.

Na rogu wspomnianej ulicy znajdziemy stragany i chwilowe stoiska z owocami i wszelkim innym miejscowym dobrem. Tu w czerwcu i lipcu kupicie prawdziwe borówki z karpackich hal, a jesienią przywitają was kosze grzybów. Co jak co, ale rydze zawsze warto spróbować.

Ale to nie koniec… bo czeka kaplica Św. Rocha, która chroni pozostałość romańskiej rotundy z X wieku? bo reprezentacyjny ośrodek kultury Sokół z kinem i wystawami, architektoniczne ślady społeczności Żydów mieszkających tu przez ponad sto lat, lesista Góra Miejska z widokiem na spotkanie Dunajca i Popradu… dziesięć miejsc godnych obejrzenia to na Stary Sącz zdecydowanie zbyt mało!

www.StarySacz-Lewocza.eu
fot. Jacek Polakiewicz

Informacje ogólne

Wysokość: 320 m.
Położenie: Beskid Sądecki
Współrzędne
20.63639°N / 49.56250°W
Najbliższe miejscowości:

Nowy Sącz, Rytro, Piwniczna-Zdrój

Polecane noclegi i atrakcje

  • Gościniec OŹNA

    Zwardoń
    Pensjonat
    35 miejsc

    Gościniec OŹNA położony jest w Beskidzie Żywieckim, 3 km od Zwardonia. Cisza, spokój, ...



Galeria

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009