Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24.pl » Miejscowości » Węgierska Górka

Węgierska GórkaGmina
Węgierska Górka położona jest w południowej części województwa śląskiego. Wchodzi w skład powiatu żywieckiego, bezpośrednio granicząc z gminami: Radziechowy-Wieprz, Jeleśnią, Milówką i Ujsołami. W jej obręb administracyjny wchodzą sołectwa: Cięcina, Cisiec, Węgierska Górka i Żabnica.

Węgierska Górka położona jest w dolinie rzeki Soły na zboczach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Od północnego zachodu otoczona jest rozrogiem Baraniej Góry - Glinne (1024 m n.p.m.), a od południowego wschodu potężnymi ramionami Romanki (1366 m n.p.m.), Lipowskiej (1324 m n.p.m.) wraz z jej odgałęzieniami, tj. Magurą Cięcińską (891 m n.p.m.), Abrahamowem (857 m n.p.m.) i Prusowem (1010 m n.p.m.).

Nazwa Gminy wywodzi się od szańców obronnych usypanych przez właścicieli Żywiecczyzny - Komorowskich (następnie Wielopolskich i Habsburgów) na wypadek najazdu węgierskiego. Inne podanie głosi, że nazwa "Węgierska Górka" pochodzi z okresu polsko - węgierskich sporów terytorialnych, kiedy to przedstawiciel Węgier na ziemi przywiezionej ze swej ojczyzny, klęcząc przysięgał o prawie do tych terenów.

Gmina należy obecnie do atrakcyjniejszych pod względem turystycznym regionów Polski południowej. Obejmuje obszar 76,38 km2 na którym zamieszkuje 14 888 mieszkańców, tworząc średnia gęstość zaludnienia w wysokości 195 osób/ km2 . Centrum administracyjne gminy znajduje się w kompleksie budynków położonych przy głównej ulicy Węgierskiej Górki. Swoją siedzibę posiada tam m.in. Urząd Gminy, Ośrodek Promocji Gminy, Biblioteka Publiczna, Komisariat Policji, Poczta i Bank Spółdzielczy.

Beskidy24.pl

Informacje ogólne

Wysokość: 410 m.
Położenie: Beskid Żywiecki
Współrzędne
49.60528°N / 19.11613°E
Najbliższe miejscowości:

Milówka, Cisiec, Żabnica, Cięcina, Radziechowy Wieprz, Żywiec

Polecane noclegi i atrakcje

  • Ośrodek Karina

    Wisła
    Pensjonat
    32 miejsc

    PROMOCJA WIOSENNASerdecznie zapraszamy na hit wiosny 2011- pakiety 5 dniowe w cenie 4 / w cenie ...

Góry w okolicyGaleria

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009