Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Aleją Zbójników pospacerujesz w Węgierskiej Górce

Rzeźby stworzyli artyści z całego kraju  (© Fot. Łukasz Gardas)

Rzeźby stworzyli artyści z całego kraju (© Fot. Łukasz Gardas)

Ogromne rzeźby utworzą teraz widowiskową Aleję Zbójników, która rozciągać się będzie w centrum miejscowości, wzdłuż głównej drogi i przed budynkiem Urzędu Gminy. - Rzeźby obrazują życie kulturowe na wsi z całym dorobkiem, jaki został wypracowany przez wiele pokoleń. Na alei znajdzie się ponadto opis poszczególnych zbójników oraz rys historyczny ich działalności - tłumaczy Marian Kurowski, wicewójt Węgierskiej Górki.

Łukasz Gardas
POLSKA Dziennik Zachodni

Aleją Zbójników pospacerujesz w Węgierskiej Górce

Data: 25 czerwca 2009 Region: Węgierska Górka

Sześciu znanych beskidzkich zbójników grasuje w Węgierskiej Górce. Czy trzeba się bać?
Bez obaw, chodzi tylko o wielkie figury wspomnianych zbójów, których rzeźbienie zakończyło się wczoraj. Mają od 4,5 do 5 metrów wysokości.
W rzeźbiarskim plenerze brali udział ludowi artyści z całego kraju. Każdy wykonywał inną postać.
- Zrobiłem zbója, który upolował sarenkę. Ma ciupagę, a jego zdobycz leży na skale - opowiada Zygmunt Kędzierski, rzeźbiarz z Borów Tucholskich w województwie kujawsko-pomorskim. Są też inne postacie. - Wykonałem Harnasia piwosza, któremu udało się rąbnąć beczkę piwa z pobliskiego baru - żartuje Marek Czekalski z Tychów. Z kolei Janusz Wędzicha z Wilkowic wyrzeźbił pracowitego zbója, który siekierą robi maczugę, która posłuży mu do polowań oraz napadów.

Organizatorzy dziewięciodniowego pleneru są bardzo zadowoleni u jego przebiegu. - Wszystko doskonale się nam udało i co najważniejsze spełniło się jedno z naszych marzeń - podkreśla Tadeusz Gołuch, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. Jak dodaje powstałe rzeźby pięknie wkomponowują się w teren górskiej gminy.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009