Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24.pl » Miejscowości » Cieszyn

Cieszyn
 • Artykuły

  Mini Bike Maraton w ...

  Data: 10 września 2008 Region: Cieszyn mini-bike-maraton-w-dziegielowie-relacja-i-zdjecia 

  6 września 2008r. odbył się w Dziegielowie (woj. śląskie) Mini Bike Maraton. Była to impreza organizowane po raz pierwszy przez ...
  czytaj więcej »
Cieszyn
- miasto powiatowe w województwie śląskim, nad rzeką Olzą, na Pogórzu Śląskim. Historyczna stolica Śląska Cieszyńskiego. Miasto leży na granicy z Republiką Czeską i do 21 XII 2007 było tam zlokalizowane największe drogowe przejście graniczne południowej Polski.

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego.

Cieszyn jest jednym z najstarszych miast na Śląsku. Podanie głosi, że został założony w 810 r. przez trzech braci, synów słowiańskiego króla, którzy po długiej wędrówce spotkali się tutaj i ciesząc się tym faktem założyli miasto "Cieszyn".

Obecnie Cieszyn, pomimo niewielkich rozmiarów, jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, administracyjnym i oświatowym. Jest też ważnym punktem na transportowej mapie Europy. Ponadto jest też popularnym ośrodkiem handlowym, głównie wśród obywateli Republiki Czeskiej.

Położenie u stóp Beskidu Śląskiego, bezpośrednio na granicy, przy linii kolejowej, drodze ekspresowej S1, a także atrakcyjny wygląd historycznego centrum z malowniczym rynkiem i dużą ilością zabytków, daje Cieszynowi spore perspektywy rozwoju. Staje się on coraz bardziej popularnym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym, co częściowo rekompensuje upadek miejscowego przemysłu w latach 90. i brak dużych inwestycji gospodarczych.

źródło: Wikipedia, zdj. tyt.: Jan Moczulski

Informacje ogólne

Wysokość: 160 m.
Położenie: Beskid Śląski
Współrzędne
49.74924°N / 18.63599°E
Najbliższe miejscowości:

Goleszów, Skoczów, Ustroń

Polecane noclegi i atrakcje

 • APARTAMENTY WILLA JANA

  Wisła
  Pensjonat
  35 miejsc

  Willa Jana to nowoczesny kompleks dwóch budynków wraz z otaczającym je dużym ogrodem pełnym ...

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009