Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Kronika TOPR 21.09.2008

Kronika TOPR 21.09.2008
Morskie Oko  Fot. T Witkowski

Sobota 20.09

W godzinach popołudniowych podczas zejścia z Hali Gąsienicowej do Dol. Jaworzynki poślizgnęła się na zaśnieżonym szlaku doznając urazu kolana 49-letnia turystka z Wilkowic. Ranną po udzieleniu I pomocy w noszach francuskich zniesiono do Dol. Jaworzynki  dalej samochodem przewieziono do szpitala.

W górach zima. Na najbliższe dni przewidywane są dalsze opady, a poprawy pogody spodziewać się można dopiero około czwartku. Warunki do uprawiania turystyki są kiepskie. Powyżej 1100 m szlaki są zasypane śniegiem, częściowo zalodzone i śliskie. W takich warunkach nie polecamy wyjść powyżej tatrzańskich schronisk a i tam idąc trzeba się liczyć w z zimowymi warunkami. Aktualnie obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego.

Adam Marasek
TOPR

Beskidy24.pl

Data: 23 wrzesień 2008 Region: Tatry

Kronika TOPR 21.09.2008


Mamy bardzo zimowy koniec lata w Tatrach. Na Kasprowym ponad 50 cm śniegu, ujemne temperatury. Śnieg leży już od wysokości 1100 m.

Dawno już nie było tak głębokiego i długiego załamania pogody. Leje i Sypie już prawie cały tydzień. W związku z dużą ilością śniegu, który nie jest związany z podłożem  w dniu 20.09. TOPR ogłosił I stopień zagrożenia lawinowego, czego nie czynił o tak wczesnej porze już dawno.  Bardzo pogorszyły się warunki turystyczne. Szlaki zostały zasypane i częściowo zalodzone. Śnieg, wiatr, brak widoczności nie odstraszały niektórych turystów, którzy mimo tak niekorzystnych warunków wędrowali po wysokogórskich szlakach. Nie obyło się bez interwencji ratowników.

Poniedziałek 15.09
Przed godz. 13-tą do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z kolegą schodzą z Rysów. Jest śnieg, mokro, zimno. Są przemoczeni i zmarznięci. Mają chyba odmrożone ręce, bo nie mogą w rekach utrzymać łańcucha by bezpiecznie schodzić. Proszą o pomoc.  Ze schroniska nad M. Okiem naprzeciw turystów wyszedł ratownik z pakietami grzewczymi, herbatą i zapasową odzieżą. Godzinę później znów telefon od w/w turystów z informacją, że spotkali innych turystów, którzy pożyczyli im zapasowe rękawice i poczęstowali herbatą. Są już w lepszej formie i zejdą o własnych siłach. Wobec powyższego ratownik zawrócił do schroniska.

Środa 17.09
W godzinach popołudniowych podczas zejścia z Kondratowej do Kuźnic poślizgnęła się na zaśnieżonym szlaku i doznała kontuzji stawu skokowego 12-letnia turystka z Kozienic. Ratownicy po udzieleniu I pomocy przetransportowali ą do szpitala.

Czwartek 18.09
Przed godz. 14-tą podczas podejścia na Grzesia zasłabł 61-letni turysta z Czech. Wezwani na pomoc ratownicy po zaopatrzeniu znieśli turystę w noszach francuskich do schroniska na Chochołowskiej. Stamtąd przewieziono go samochodem na Huciska, gdzie przekazano go do karetki pogotowia .
W czasie trwania wyprawy na Grzesia, do TOPR zadzwonił jeden turystów informując, że wraz z dwójką znajomych są na szlaku na Świnicę, w górnej jego części. Są fatalne warunki, śnieg, ślisko, tak, że nie zejdą o własnych siłach. Proszą o pomoc. Z Murowańca wyruszyło dwóch ratowników. O godz. 16.45 ratownicy dotarli do oczekujących na pomoc turystów i sprowadzili ich do schroniska na Hali Gąsienicowej.

Po godz. 18-tej do centrali TOPR zadzwonili turyści informując, ze schodzą z Krzyżnego do 5-ciu Stawów. Szlak jest zasypany śniegiem i mają trudności z  jego odnalezieniem. Na dodatek zapada zmrok a oni nie mają światła. Naprzeciw wyszedł ratownik- pracownik schroniska. W tym czasie po nawiązaniu ponownego kontaktu z turystami, okazało się, że sobie jakoś poradzili i nie dochodząc do schroniska zeszli już do Dol. Roztoki. Wobec powyższego ratownik zawróciło schroniska.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009