Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Lawina przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego

Podejście z Kondratowej na Przełęcz Kondracką

Podejście z Kondratowej na Przełęcz Kondracką

Nastromienie stoku w tym miejscu sporo przekracza 30 stopni stopni, i jest formacją ewidentnie wklęsłą, czyli jest terenem zagrożonym lawinami.

Apelujemy kolejny raz o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie tych, w terenie wysokogórskim. Tam oprócz specjalistycznego sprzętu konieczne jest posiadanie doświadczenia zimowego.

Marcin Józefowicz
TOPR

Data: 1 styczeń 2009 Region: Tatry

Lawina przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego


O godz. 11.28 Centrala TOPR została powiadomiona o lawinie w Głazistym Żlebie, pod Kondracką Przełęczą. Pierwsza informacja określała ilość zasypanych na 3 osoby.

Po 5 minutach dostajemy informację, że trójka poszkodowanych jest odkopana, ale na lawinisku znaleźli parę fok. W związku z niepewnością co do ilości zasypanych śmigłowiec spod Centrali zabiera ratowników wraz z dwoma psami na pokład i przenosi w rejon zdarzenia, gdzie okazuje się, że wszyscy poszkodowani są na powierzchni, a foki należały do ski-alpinisty, który też się sam odkopał.

W lawinie było zasypanych ogółem 6 osób, zasypani byli częściowo, niestety bez detektorów lawinowych, ani bez odzieźy z wszytym systemem recco, co na szczęście nie było tym razem potrzebne. poszkodowani nie wymagali nawet transportu z miejsca zdarzenia.

Lawina przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego w tym miejscu to nic dziwnego, tym bardziej, że stok w żlebie obciążała spora grupa ludzi (ok. 9 osób),  które podchodząc zachowywały odstępy.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009