Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Dhaulagiri 2009 - Polska wyprawa ratowników na 100-lecie TOPR

Dhaulagiri 2009 - Polska wyprawa ratowników na 100-lecie TOPR
Wyprawa dotarła do Kathmandu
Po długim locie samolotami wyprawa o godzinie 15:30 - 24.03.2009, wyprawa dotarła do Kathmandu. Jeszcze wieczorem odbyły się ostateczne negocjacje z obsługującą naszą bazę i karawanę agencją. Po krótkim odpoczynku, dziś rano zostały rozdzielone zadania dla poszczególnych członków wyprawy. Część uczestników zajęła się zakupami sprzętu, a reszta odbieraniem cargo i załatwieniem formalności.

Po południu odbyło się spotkanie w Ministerstwie Turystyki i Lotnictwa Cywilnego, podczas spotkania kierownik wyprawy Ryszard Gajewski odebrał pozwolenie na zdobywanie szczytu przez wyprawę. "Od tej chwili jesteśmy oficjalną wyprawą w Nepalu i ruszamy pełna parą."- powiedział R.Gajewski

Oficjalna strona wyprawy: www.dhaulagiri.topr.pl

Data: 28 marca 2009 Region: Góry

Dhaulagiri 2009 - Polska wyprawa ratowników na 100-lecie TOPR


content-photo





W celu uświetnienia jubileuszu 100-lecia powstania TOPR zorganizował wyprawę na ośmiotysięczny szczyt Dhaulagiri. Wyprawa dotarła własnie do Katmandu...


W 1909 roku zostało powołane i zarejestrowane Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jako organizacja do niesienia pomocy ofiarom wypadków górskich. Na jej czele staną żeglarz, taternik, późniejszy generał Mariusz Zaruski. Nieprzerwanie od prawie stu lat organizacja ta funkcjonuje w Tatrach służąc społeczeństwu polskiemu i turystom tatrzańskim. W celu uświetnienia jubileuszu 100-lecia powstania TOPR organizujemy wyprawę na ośmiotysięczny szczyt Dhaulagiri, jednocześnie chcemy przypomnieć udział Polaków w zdobywaniu tej góry. W roku 1958 i 1960 w zwycięskiej wyprawie szwajcarskiej wzięli udział dwaj Polacy: Jerzy Hajdukiewicz z Zakopanego i Adam Skoczylas z Krakowa. Lekarz Jerzy Hajdukiewicz był wybitnym alpinistą i aktywnym członkiem TOPR przez prawie 50 lat, przez kilkanaście lat był lekarzem naczelnym TOPR. Wyprawa na Dhaulagiri ma także przypomnieć dokonania tatrzańskie i himalajskie Jerzego Hajdukiewicza zmarłego w 1989 roku.

content-photo Dhaulagiri I - to siódmy szczyt Ziemi, wznoszący się na wysokość 8167 m n.p.m. Położony jest w środkowo-zachodnich Himalajach Nepalu, oddzielony od pobliskiej Annapurny głęboko wcięta doliną rzeki Kali Gandaki. Nazwa szczytu powstała z połączenia dwóch sanskryckich słów: dhavala - biały, giri - góra i oznacza Białą Górę. Przez pewien czas, od pomiarów dokonanych w 1818 roku aż do połowy XIX wieku, Dhaulagiri był uważany za najwyższą górę świata.

Dhaulagiri jest szczytem wymagającym, rzadko atakowanym ze względu na trudności. Jest przedostatnim z ośmiotysięczników zdobytym przez człowieka. Trzeba dysponować dużym doświadczeniem górskim i wysokimi umiejętnościami technicznymi aby zmierzyć się z "Białą Górą". Będziemy atakować szczyt granią północno-wschodnią tzw. Drogą Szwajcarską oraz ścianą północną Drogą Japońską (przez "gruszkę") w stylu alpejskim. Baza zostanie założona na wysokości 4800 m, obóz I - 5600 m, obóz II - 6500 m, obóz III - 7400 m i stamtąd rozpocznie się atak szczytowy.

Wyprawa liczy 7 uczestników będących ratownikami TOPR. W składzie wyprawy są ratownicy, którzy zdobywali już szczyty ośmiotysięczne trudnymi drogami wspinaczkowymi, jak również ratownicy, którzy należą do czołówki wspinaczy młodego pokolenia.


 


Komentarze

 

  • dodano marca 28, 2009 16:17

    Dodany przez: Jarek , temat: Wyprawa TOPR na Dhaulagiri

    Z zapartym tchem śledził będę postępy w zdobywaniu najtrudniejszej góry świata (Shisha Pangma została zdobyta jako ostatnia tylko dlatego, że leży na terenie Tybetu. Ówczesne władze chińskie zarezerwowały zdobycie tego szczytu dla swoich wspinaczy). Byłbym wdzięczny, gdyby na łamach portalu Beskidy24.pl zamieszczano, w miarę możliwości, krótkie notatki o losach wyprawy.
    Pozdrawiam najserdeczniej!

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009