Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Barania Góra - wyprawa do źródeł Wisły

Barania Góra - wyprawa do źródeł Wisły

Opowieść wychowawcy zainteresowała chłopców, którzy ciągle wypytywali o dzieje zbójnictwa. Pójdziemy kiedyś na Malinowską Skałę z Przełęczy Salmopol. Musicie być starsi i odporniejsi, ponieważ jest tam Jaskinia Malinowska, zwana też jaskinią Ondraszka. Ale to tylko góralska legenda. Jaskinia jest dostępna dla starszej młodzieży. Trzeba do niej zejść po wysokiej drabinie, jej korytarze mają 215m długości, a głębokości 22m. Tam zobaczycie jak według miejscowych podań i legend żyli zbójnicy.


Grupa była niepocieszona. Chłopcy nie zdawali sobie sprawy z niebezpieczeństw, na jakie mogą być narażeni w górach. Uspokoili się dopiero na widok Kaskad Rodła. Spadająca z wielkim hukiem woda tworzyła dwustopniowy wodospad wysoki na 9m. Rozbrykana i rozbawiona grupa przysiadła w zachwycie obserwując największą w Beskidzie Śląskim kaskadę.


Wychowawca obserwował podopiecznych dyskretnie, czuwając nad bezpieczeństwem grupki. Czy polubią górskie wędrówki? Czy kiedyś wrócą tutaj już jako dojrzali ludzie, ze swoimi rodzinami? Czy będą w stanie obserwować przyrodę i uczestniczyć w jej ochronie? Czy wszystko zniszczy czekający ich wyścig cywilizacyjny szczurów?.


Wiele z tych pytań zastanawiało i napawało smutkiem. Wychowawca nie znał odpowiedzi. Sądził, że ta krótka, górska wyprawa na Baranią Górę zostawi jakiś mały ślad, zakiełkuje ekologiczną wyobraźnią w głowach młodych gimnazjalistów.


Naiwność? Idealizm? A może nadzieja .

Jacek Cielniaszek

Beskidy24


Data: 16 grudnia 2007 Region: Wisła

Barania Góra - wyprawa do źródeł Wisły

„Miło spoglądać Wisło na twe nurty,
na te ładowane złotym darem burty...
Lecz jam Cię poznał gdzieś u źródeł trysła,
Gdzie Cię Wisełką góral zwie w miłości ...”

Wincenty Pol - „ Do Wisły „


Do schroniska PTTK na Przysłopie przyszli dość wcześnie. Budynek w stylu bloku raził swą architekturą tak nieodpowiednią w sercu Beskidu Śląskiego. Szybko uzupełnili pieczątki GOT w książeczkach i wyruszyli na szczyt Baraniej Góry.


Wychowawca opowiedział dzieje starego schroniska. Był to dawny, myśliwski pałacyk Habsburgów przeniesiony do centrum Wisły, do parku etnograficznego. W dawnych czasach schronisko było jednym z piękniejszych miejsc krzewiących turystykę pieszą i narciarską w Beskidzie Śląskim.


Wychowawca pouczył grupkę podopiecznych o zakazach obowiązujących w czasie pobytu w ścisłym rezerwacie, jakim jest szczyt Baraniej Góry. Po pewnym czasie grupa „ rozciągnęła się. „Maruderom" było ciężko. Długie siedzenie w ławkach szkolnych nie poprawiało ich kondycji.


Na szczycie byli jedyną szkolną grupą. Oczywiście wszyscy chcieli jak najszybciej wejść na wieżę widokową. Gdzie są te słynne źródła Wisły ? Przecież tu nie ma żadnego potoku - chłopcy byli wyraźnie zawiedzeni. Biała Wisełka powstaje z bardzo wielu podziemnych wypływów, tworzących potok o nazwie Wątrobny na północnym stoku, a główne źródło Czarnej Wisełki znajduje się na północno - wschodnim stoku. Ponieważ jesteśmy w rezerwacie nie możemy buszować po lesie w celu odszukania tych miejsc. Ale stoicie na szczycie góry, która „ wylewa „ z siebie naszą największą rzekę - informował wychwawca.


Po krótkim odpoczynku ruszyli w dół, do Wisły Fojtuli, wzdłuż doliny Białej Wisełki. Chłopcy interesowali się najbardziej przeszłością zbójnicką. Padały pytania o Ondraszka i Janosika. Na terenie Beskidu Śląskiego działał inny słynny rozbójnik Mateusz Klimczok. Pochodził z Lipowej koło Żywca , a upodobał sobie właśnie te tereny. Dlatego wybitny szczyt w grzbiecie Baraniej Góry nazwano Klimczok. Rozdziela go od Skrzycznego, najwyższej polskiej góry Beskidu Śląskiego urocza dolina Żylicy. Znajduje się w niej słynna, narciarska miejscowość Szczyrk.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009