Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Zakopane i okolice – co zobaczyć w powiecie tatrzańskim?

Okolice Zakopanego - zima

Okolice Zakopanego - zima


Data: 30 stycznia 2016 Region: Tatry

Zakopane i okolice – co zobaczyć w powiecie tatrzańskim?


Podhale to wyjątkowo urokliwy region – samo Zakopane co roku przyciąga tysiące turystów, jednak i w całym powiecie tatrzańskim znajdzie się sporo miejsc, które warto zwiedzić. Niepowtarzalne widoki na szczyty Tatr, piękne jeziora, najnowocześniejsze stoki narciarskie to tylko kilka z atrakcji. Co warto zwiedzić w Zakopanem i jego okolicach?

Powiat tatrzański – Zakopane i … ?

Zacznijmy od samego regionu. Najczęściej kierunkiem wyjazdów – czy to letnich czy zimowych -jest zimowa stolica Polski. Zakopane to świetna baza wypadowa na letnie wędrówki po górach oraz świetny punkt, z którego łatwo można dotrzeć na najnowocześniejsze w kraju stoki zimą. Podhale to jednak nie tylko Zakopane. Również okoliczne miejscowości mają wiele do zaoferowania – „odciążają” stale oblegane miasto.

Powiat tatrzański składa się z pięciu gmin – gminy miejskiej Zakopane oraz gmin wiejskich Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Cały powiat jest kolebką wiedzy o dziedzictwie górali podhalańskich – to tutaj możemy obserwować wyjątkową przyrodę i poznać zwyczaje miejscowych. Skalne Podhale, gdzie położony jest powiat, to okolica atrakcyjna turystycznie bez względu na porę roku – nic więc dziwnego, że zarówno zimą, jak i latem te okolice odwiedza łącznie aż kilka milionów osób.

Górskie wędrówki – zakopiański niezbędnik

Wyjazdy do Zakopanego poza sezonem są zazwyczaj zorientowane na wyjścia na szlak – zarówno w samym mieście, jak i w jego okolicach można trafić na mnóstwo tras turystycznych. Warto dobrać je do swojego stopnia zaawansowania, a także do warunków atmosferycznych – bezpieczeństwo w górach to absolutna podstawa, należy o tym pamiętać podczas każdej wycieczki. Powiat tatrzański oferuje turystom aż blisko 300 km oznakowanych szlaków. Wszystkie trasy to przepiękne widoki i wspaniała przyroda. Do najciekawszych należą:

  • Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy,
  • trasa przez Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej – w okolicy warto zajrzeć do Jaskini Mroźnej,
  • szlak przebiegający Doliną Białego, pośród pięknego lasu i ciekawych form skalnych,
  • gwarantująca niezapomniane widoki na Kotlinę Zakopiańską spacerowa Droga pod Reglami.

Dla bardziej wymagających fanów górskiego trekkingu dobrą propozycją będą na pewno popularne szlaki do Morskiego Oka przez Czarny Staw na Rysy, Orla Perć czy trasa do Doliny Pięciu Stawów.  Godne uwagi jest także Pasmo Gubałowskie z 110 kilometrami ścieżek spacerowych, które zapewnią niezapomniany widok na panoramę Tatr.

Nietypową atrakcją powiatu jest Szlak Oscypkowy – umożliwia on dotarcie do 31 bacówek, w których można spróbować tego najpopularniejszego smakołyku z Zakopanego, ale także bundza i żętycy. To nie wszystko – najbardziej ciekawscy turyści mogą na własne oczy zobaczyć ich produkcję. To atrakcja jedyna w swoim rodzaju, taką trasę na pewno warto wziąć pod uwagę podczas planowania wędrówek po Tatrach.

Dobrym pomysłem są górskie noclegi – Zakopane to dobra baza wypadowa, a dla entuzjastów górskich wycieczek na pewno atrakcyjny będzie nocleg w schronisku, czy prywatnym domku niedaleko szlaku. Polana Chochołowska, Murowaniec, Stara Roztoka, Morskie Oko to tylko kilka czekających na piechurów opcji.  

Zimowe szaleństwo w okolicach Zakopanego

Zimą powiat tatrzański to miejsce, do którego najchętniej wybieramy się na narty. Można w tym rejonie korzystać z najnowocześniejszych w kraju wyciągów krzesełkowych – stoków nie brakuje, podobnie jak kompleksów narciarskich, snowparków czy szkółek i przedszkoli narciarskich, a tym samym chętnych do szusowania na świeżym puchu. Białka Tatrzańska i Bukowina Tatrzańska dzięki wspólnemu skipassowi TatrySki zyskały mnóstwo wizyt fanów białego szaleństwa. Kotelnica Białczańska, Jurgów, Kaniówka czy Koziniec Czarna Góra to tylko kilka stoków dostępnych w ramach wspólnego skipassu, a w powiecie tatrzańskim jest ich naprawdę wiele, dlatego też bez względu na stopień zaawansowania każdy narciarz czy snowboardzista znajdzie coś dla siebie – oczywiście szusować można także w samym Zakopanem, w Murzasichle czy Małym Ciechem.

Szaleństwo w podzakopiańskich termach

Oprócz licznych, świetnie przygotowanych do jazdy stoków, powiat podhalański przyciąga rzesze turystów do kompleksów term, np. w Białce Tatrzańskiej, Bukownie Tatrzańskiej i Białym Dunajcu to atrakcja dal całej rodziny. Liczne zjeżdżalnie, brodziki, baseny, ale także strefy relaksu, takie jak sauny, salony masażu czy SPA to wspaniały pomysł po męczącym dniu na stoku lub po prostu jako propozycja na weekendowy wyjazd. Połączenie kompleksów narciarskich i term przyciąga mnóstwo turystów. Decydując się na wizytę w powiecie podhalańskim, warto wziąć pod uwagę wizytę w kompleksach termalnych – to wyjątkowa metoda na relaks dostępna w tym regionie.

Noclegi w Zakopanem i powiecie tatrzańskim

Powiat podhalański to potężna baza, jeśli chodzi o noclegi – Zakopane oferuje około 27 700 miejsc noclegowych dla turystów, a okolica miasta zapewne podwaja tą liczbę. Jest więc w czym wybierać – przy podejmowaniu decyzji warto postawić na indywidualne preferencje, bliską odległość atrakcji, na których zależy nam najbardziej czy dodatkowe udogodnienia - oferty z noclegami w Zakopanem w portalu e-turysta.net. Wygodny nocleg to podstawa udanego wypoczynku, dlatego przed wyborem pensjonatu czy kwatery prywatnej powinniśmy zapoznać się z jej ofertą – bez względu na to czy wybieramy samo Zakopane czy którąś z urokliwych, pobliskich wsi.

Lokalne specjały w podhalańskich karczmach

Wizyta na Podhalu nie może obyć się bez degustacji regionalnej kuchni, prostej, ale bardzo smacznej – powiat tatrzański to więc wiele świetnych karczm. Zakopane to nie jedyne miejsce, w którym możemy zjeść smaczny posiłek w podhalańskim stylu – karczma „Litworowy Staw” w Białce Tatrzańskiej, „Szymkówka” w Bukowinie Tatrzańskiej czy „Rąbanica” w Poroninie nakarmią turystów zmęczonych zwiedzaniem, górskimi wędrówkami czy zmarzniętych po szaleństwie na stoku smacznym posiłkiem w zakopiańskim stylu.

Obiekty sakralne Zakopanego i okolic

Górale podhalańscy ściśle związani są z tradycją chrześcijańską – nic więc dziwnego, że w powiecie tatrzańskim można trafić na mnóstwo obiektów sakralnych, które warto zobaczyć bez względu na wyznanie. Drewniane, przepiękne kościoły i kaplice to arcydzieła stylu podhalańskiego – kościół w Trybszu może pochwalić się niesamowitą polichromią z panoramą Tatr, nie brakuje także przedstawicieli spiskiego rokoko (kościół w Jurgowie) czy też neogotyku (kościół w Chochołowie).

Na szczególną uwagę zasługuje kaplica w Jaszczórówce, zbudowana według projektu Stanisława Witkiewicza, uważana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. W samym Zakopanem także trzeba pamiętać o budynkach sakralnych – sanktuarium na Krzeptówkach, Stary Kościół przy cmentarzy na Pęskowym Brzyzku to również polecane dla zwiedzających lokalizacje.



Galeria



Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009