Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Bieszczady - Jaki piękny koniec świata - Bieszczadzka Kolej Leśna

Bieszczady - Jaki piękny koniec świata - Bieszczadzka Kolej Leśna

Historia: 1898 r.

Zawiadowca: Lasy Państwowe (Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej).

Kontakt: województwo podkarpackie, Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, 38-607 Cisna, Majdan 17, tel. 0-13 468 63 35,
ciuchcianasza@vp.pl.

Trasa: Majdan – Przysłup (11 km), Majdan – Wola Michowa (17 km),

Rozkład jazdy: sezonowy (od maja do września). Na trasie Przysłup - Majdan (godz. 11.30) kursuje codziennie od 1 lipca do 31 sierpnia 2007 r., a od 28 kwietnia do 30 czerwca oraz od 1 do 30 września 2007 w soboty, niedziele i święta. Na trasie Majdan – Wola Michowa (godz. 13.00) kursuje w soboty, niedziele i święta od 1 lipca do 31 sierpnia 2007 r. Na trasie Majdan - Balnica (godz. 13.00) kursuje w dni powszednie od od 1 lipca do 31 sierpnia 2007 r.

Zamawianie pociągów: tel. 0-13 468 63 35, ciuchcianasza@vp.pl.


Data: 16 grudnia 2007 Region: Bieszczady

Bieszczady - Jaki piękny koniec świata - Bieszczadzka Kolej Leśna


Najsłynniejsza z polskich wąskotorówek. Popularnością dorównuje jej jedynie Żnińska KP. Ale tylko bieszczadzka ciuchcia jedzie na koniec świata. Ten koniec ma swój początek na stacji Cisna-Majdan. Zabytkowy pociąg podróżuje stąd na wschód - do oddalonego o 11 kilometrów Przysłupia, lub pokonuje w spacerowym tempie 17-kilometrową trasę zachodnią - do Woli Michowej. Przed nami tory i dzika przyroda.


Zaczęła jeździć jeszcze w XIX wieku. Z najstarszych obiektów przetrwały tylko budynki stacji i magazynu w Cisnej. Wagony towarowe pochodzą z lat 50. XX wieku, lokomotywy i osobówki pamiętają lata 70. Od 1996 roku są oczkiem w głowie Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Rok później na leśne tory wróciły pociągi turystyczne. Nowy sezon BKL rusza w maju. Rusza też – ku uciesze jej miłośników - projekt reaktywacji 7-kilometrowego odcinka łączącego Wolę Michową z Łupkowem.
Fot. ze zbiorów Fundacji BKL

Trasa Majdan – Przysłup. Z głównej stacji i siedziby fundacji w Majdanie jest 15 minut drogi do Cisnej. Dookoła wysokie, zalesione szczyty. Prowadzi stąd czerwony szlak na Wołosań, najwyższą górę Wysokiego Działu, z pięknymi widokami na pasmo Durnej i Łopiennika. Po kolejnym kwadransie kolejka dociera do Dołżycy, wsi, w której odnajdziemy czarny szlak wędrówki na Łopiennik (1,5 godz.). Na stację w Przysłupiu pociąg przyjeżdża po godzinie i 10 minutach podróży. Widać stąd wysokie Bieszczady – grupę Tarnicy aż po Halicz. Jeszcze lepsze widoki są ze szczytu Jasła, do którego z przełęczy mamy 1,5 godziny drogi.

Trasa Majdan – Wola Michowa. Po drodze przystanki w Żubraczem, Solince, Balnicy i Maniowie. Początkowo tory biegną wzdłuż drogi karpackiej Cisna - Komańcza, a dalej - w szpalerach zieleni - doliną rzeki Solinka, pasmem granicznym przez dawne wsie Solinka i Balnica, wzdłuż rzeki Osława, do Maniowa i Woli Michowej. Na razie kończy się tu podróż bieszczadzką ciuchcią. Siedem kilometrów dalej jest Łupków...



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009