Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Od czego zacząć przygodę ze wspinaczką? - podstawowe zasady ...

Wspinaczka

Wspinaczka


Popularne hale wspinaczkowe

W pobliżu Beskidów mamy do dyspozycji wiele hal wspinaczkowych, w których możemy zacząć ćwiczyć, np. w Bielsku-Białej działają Centrum Wspinaczkowe Totem, Centrum Sportów Górskich czy Centrum Wspinaczkowe Prima Roca. W Krynicy możemy się powspinać na ściance wspinaczkowej w Krynickim Parku Linowym, a w Nowym Sączu do dyspozycji mamy ściankę w Boulder Zone albo w Klubie Wysokogórskim. Jak widać z powyższego zestawienia – wybór pierwszego miejsca do wspinaczki jest duży. Wystarczy znaleźć lokalizację, która nam odpowiada, zabrać wygodny strój i zacząć się wspinać!

Ceny na ścianach wspinaczkowych są zbliżone, zwykle jest to:

  • 18-25 zł za jedno wejście dla osoby dorosłej,
  • 12-22 zł za jedno wejście dla dziecka,
  • 25-60 zł za asekurację lub szkolenia z instruktorem.

Portale wspinaczkowe

Jeżeli temat wspinaczki cię zainteresował i chcesz zdobyć więcej informacji na jej temat, warto zasięgnąć informacji na specjalistycznych portalach branżowych. Odsyłamy szczególnie na http://climb.pl/ i http://wspinanie.pl/ - znajdziesz tam szereg informacji na temat rodzajów wspinaczki, potrzebnego sprzętu, a także zawodów wspinaczkowych i poznasz ciekawe postacie polskiej wspinaczki.

Data: 8 sierpnia 2016 Region: Góry

Od czego zacząć przygodę ze wspinaczką? - podstawowe zasady wspinaczki dla początkujących


Wspinaczka jest sportem, którego popularność wzrasta z roku na rok. Jest doskonałym wyborem dla osób, które nie lubią nudy. Dzięki możliwości wspinaczki zarówno w terenie, jak i w specjalnych halach wspinaczkowych, bez względu na pogodę możesz cieszyć się aktywnymi formami spędzania czasu.


Jak zacząć swoją przygodę ze wspinaczką?

Dla początkujących wspinaczy polecane są treningi na halach wspinaczkowych – dzięki pracownikom hali taka wspinaczka będzie bezpieczna. Przed rozpoczęciem pierwszej w życiu wspinaczki obowiązkowo należy przejść podstawowy kurs – instruktor pokaże w jaki sposób używać karabińczyków, jak schodzić i wchodzić po ściance i przedstawi podstawowe zasady bezpiecznego sportu.

Potrzebny sprzęt

Do wspinaczki amatorskiej na hali nie potrzebujemy specjalnego sprzętu – uprząż, przyrządy asekuracyjne i inne niezbędne elementy otrzymamy od obsługi hali wspinaczkowej przy zakupie biletu. Ważny jest odpowiedni ubiór na zajęcia wspinaczkowe – warto zabrać ze sobą wygodne, niekrępujące ruchów ubranie. Polecamy, aby zabrać wygodne obuwie, ponieważ stanowi ono jeden z istotniejszych elementów komfortowej wspinaczki. Rozpoczynając uprawianie wspinaczki – postawy przede wszystkim na sprawdzony i bezpieczny sprzęt. Jeżeli pierwsze zajęcia były dla nas na tyle satysfakcjonujące, że postanowimy regularnie uprawiać wspinaczkę, warto zastanowić się nad zakupem obuwia do wspinaczki. Obuwie wspinaczkowe jest najważniejszym elementem ubioru wpinacza, ponieważ to właśnie na stopach spoczywa większość pracy – odpowiednio dopasowany but pozwala na wygodne zaczepienie się i sprawia, że wspinaczka jest o wiele łatwiejsza. Jeżeli zastanawiasz się jakie obuwie kupić to warto zapoznać się z ofertą sklepów internetowych. Np. tutaj: https://www.addnature.pl/wspinaczka/buty-wspinaczkowe.html - szeroki wybór obuwia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Bezpieczeństwo

Nie da się ukryć, że wspinaczka oceniana jest jako sport zwiększonego ryzyka. Nieodpowiedzialna wspinaczka może skończyć się przykrymi konsekwencjami dla naszego zdrowia i życia. Aby ich uniknąć warto znać i stosować zasady bezpieczeństwa. Z tego właśnie powodu polecamy wspinaczkę pod okiem doświadczonych instruktorów – o wiele łatwiej skorzystać z ich pomocy na zajęciach na hali sportowej. Warto pamiętać o złotej myśli Krzysztofa Łozińskiego, alpinisty, pisarza, mistrza wschodnich sztuk walki:

„Nie sztuką być dobrym alpinistą. Sztuką jest być starym alpinistą.”

Oczywiście alpinizm to nie to samo co wspinaczka halowa, ale trzeba pamiętać, że rozwaga w czasie uprawiania sportów jest bardzo istotna.

Partner

Jedną z podstawowych zasad jest wspinaczka w parze. Jak mówił Andrzej Wilczkowski, polski taternik i alpinista:
„Wchodzimy razem, schodzimy razem.”

Podczas wspinaczki na ściance w hali można wspinać się z pomocą instruktora wspinaczki, który zagwarantuje nam potrzebną asekurację. Podczas wspinaczek w terenie to właśnie partner wspinaczkowy jest najlepszym gwarantem bezpiecznego wejścia i zejścia. Nie tylko dba on o nasze bezpieczeństwo jako osoba asekurująca nasze wejście, ale także stanowi wsparcie psychiczne podczas trudnych sytuacji. Warto wspinać się z osobą, której ufamy – bez tego nie ma mowy o udanej wspinaczce.

GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009