Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Co zabrać ze sobą w góry? Niezbędnik górskich wycieczek

Co zabrać ze sobą w góry? Niezbędnik górskich wycieczek

Data: 1 październik 2016 Region: Góry

Co zabrać ze sobą w góry? Niezbędnik górskich wycieczek

Przezorny zawsze ubezpieczony – niby truizm, ale często ratuje z opresji. W bagażu nie każda rzecz jest taka oczywista. Wybierasz się w góry i potrzebujesz odpowiedniego ekwipunku? O niektórych rzeczach możesz nawet nie pomyśleć, a mimo to naprawdę warto je mieć. Przeczytaj co zabrać w góry i przygotuj się na każdą ewentualność.

 • Okulary przeciwsłoneczne, kapelusz i krem z filtrem

Góry bywają zdradliwe. Latem na dużej wysokości niemiłosiernie świeci słońce, a zimą promienie słoneczne odbijają się od śniegu. W górach możesz opalić się mocniej niż nad morzem, ale też… poparzyć. Okulary z filtrem i czapka to podstawa. Przyda się też pomadka z filtrem.


 • Mini apteczka pierwszej pomocy

Nigdy nie wiesz, co zdarzy się na szlaku. Nawet mały kamyczek może być źródłem dużych problemów. Musisz mieć przy sobie środki opatrunkowe (jałową gazę, bandaż, plastry, wodę utlenioną). Na wyjazd dobrze byłoby też zabrać ze sobą koc termiczny, maseczkę do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, rękawiczki i nożyczki.

 

 • Telefon z GPS i power bank

Bez telefonu nawet nie ruszaj się w góry. Co będzie, jeżeli się zgubisz? Wbudowany GPS pomoże Ci wtedy znaleźć drogę powrotną. Niestety z telefonami jest tak, że rozładowują się akurat wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne. Dlatego też jednym z podstawowych elementów Twojego ekwipunku powinien być pojemny power bank. Naładujesz nim telefon, tablet, e-papierosa i latarkę. Dodatkowa energia zawsze się przyda.

 

 • Latarka, scyzoryk i mapa

Górskie wycieczki to adrenalina, ale też często niebezpieczeństwo. Jeżeli nie masz mapy w telefonie, to weź papierową i zabezpiecz ją folią. W Twoim bagażu musi się też znaleźć mała latarka i scyzoryk. Na wypadek, gdyby się ściemniło albo gdyby trzeba było zrobić szałas. :-)

 

 • Stuptuty i ciuchy na przebranie

Deszcz nie będzie Ci straszny, jeżeli weźmiesz ze sobą stuptuty. Nie są ciężkie, a pozwolą brnąć nawet w największym błocie. Nie zapomnij też o kurtce przeciwdeszczowej i ubraniach na zmianę. Jasne jest, że nie weźmiesz całego kompletu do plecaka i nie będziesz z nim maszerować przez cały dzień, ale weź tyle, ile możesz. Na pewno pelerynę. Bez niej pogoda może Ci naprawdę dać w kość.

 

 • Herbata w termosie i jedzenie

Woda mineralna to nie to samo, co termos z ciepłą herbatką. Gorący napój wzmocni Cię w czasie wędrówki i pozwoli ogrzać dłonie. Chyba że maszerujesz latem. Wtedy weź ze sobą porządny zapas wody. Zawsze musisz mieć też coś do jedzenia. Dwugodzinna wycieczka może się celowo lub przypadkiem przedłużyć do całego dnia, a Ty potrzebujesz w górach siły. Kanapki to must have w Twoim plecaku. Możesz zabrać też napój izotoniczny lub coś słodkiego.

 

 • Aparat fotograficzny

Nie chcesz chyba stracić okazję na uwiecznienie pięknych widoków? Jeżeli masz aparat, to jest to właśnie najlepszy moment no to, by go wykorzystać. Spakuj kartę pamięci i dodatkowe baterie. A jeżeli Twój aparat jest wyposażony we wbudowany akumulator, to jest to kolejny powód, by zabrać ze sobą wspomniany wcześniej power bank.

 

 • Parasol i gwizdek

Przydatności parasola nie trzeba chyba tłumaczyć, ale nad gwizdkiem chwilę się zastanowimy. Przyda Ci się w dwóch sytuacjach:

 • Kiedy będzie trzeba wezwać pomoc.
 • Gdy zechcesz przywołać do siebie resztę grupy.

 

 • Informacje o grupie krwi, alergiach i chorobach

Nie jest to zbyt przyjemny punkt, ale doskonale odnosi się do naszego słynnego „przezorny zawsze ubezpieczony”. Wypadki w górach to norma. Nigdy nie wiesz, jak potoczy się dzień. Oznaczenie takich informacji może Ci uratować życie. Najlepiej będzie umieścić je w zalaminowanym kartoniku albr: http://www.beskidy24.pl/adminśmiertelnik.

  


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009