Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Pracowity grudzień dla beskidzkiej grupy GOPR

Pracowity grudzień dla beskidzkiej grupy GOPR

Skrzyczne - 27 grudzień 2007

O godzinie 20.50 Starszy Sierżant Sztabowy z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej informuje o zaginięciu snowboardzisty w rejonie Skrzycznego, który ostatni raz widziany był ok. godz. 11.00 na trasie FIS.

Od znajomych zaginionego uzyskano informacje: czerwona kurtka, czarne spodnie i czapka, snowboard. Uzyskano numer telefonu - niestety zgłaszała się poczta.

Natychmiast rozpoczęto poszukiwania w rejonie Skrzycznego. Trzech ratowników na skuterach śnieżnych zaczęło przeczesywać teren w którym ostatni raz widziano zaginionego. Tymczasem Komenda Policji w Bielsku-Białej podała współrzędne GPS z namierzonego telefonu poszukiwanego - były to okolice O.W. Panorama i C.K.I.R. Orle Gniazdo. Rozpoczęto wspólne z Policją poszukiwania.

Po ponad 3 godzinach po rozpoczęciu poszukiwań zaginiony zadzwonił do Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku oznajmiając że wszystko w porządku, znajduje się w hotelu...

Jeszcze w drodze powrotnej ratownicy potwierdzili pobyt zaginionego na terenie hotelu. Zakończono akcję.

W wyprawie udział wzięło 16 ratowników.


Pamietajmy o kilku ważnych rzeczach wyruszając w góry:

  • Dłuższą trasę podejmuj zawsze w grupie, w której będzie przynajmniej jeden znający trasę.
  • Przed wyruszeniem w trasę zostaw wiadomość w miejscu zamieszkania o wyborze trasy i przybliżonym czasie powrotu.
  • Sprzętu narciarskiego używaj stosownie do charakteru terenu i stanu śniegu. W zależności od nich można używać nart biegowych lub śladowych, turystycznych lub do ski-alpinizmu.
  • Przed wyruszeniem w trasę zapoznaj się z informacjami o stanie zagrożenia lawinowego, stanie pokrywy śnieżnej. Zapoznaj się również z najnowszym komunikatem meteorologicznym i śledź stan pogody na trasie. W przypadku pogorszenia się pogody wróć z trasy.
  • Nie podejmuj wycieczki po wielkich opadach śniegu, przy nagłym ociepleniu i w mgle.
  • Na trasie wystrzegaj się stromych stoków i nie wchodź do niebezpiecznych żlebów, którymi mogą zejść lawiny śnieżne.
  • W przypadku zabłądzenia, staraj się dostać najkrótszą drogą do doliny, ale nie żlebem, tylko grzbietem lub grzędą.
  • W razie wypadku wołaj o pomoc jakimkolwiek sygnałem akustycznym lub świetlnym - sześć razy na minutę z jednominutową przerwą. Wypadek zgłoś w najbliższym punkcie ratowników górskich.


Beskidy24

Data: 3 stycznia 2008 Region: Szczyrk

Pracowity grudzień dla beskidzkiej grupy GOPR


Turystyka zimowa w odróżnieniu od letniej wymaga nieco innego przygotowania od turysty. Zimą, oprócz zimna podczas wędrówki dochodzą jeszcze takie czynniki jak: wiatr, mgła, a w rejonie Babiej Góry również lawiny.

Wędrówka na nieprzetartym szlaku wymaga niesamowitej kondycji, przygotowania całorocznego do tego rodzaju wysiłku.
W Beskidach przy złych warunkach atmosferycznych łatwo pobłądzić.
Zdają sobie z tego sprawę ratownicy beskidzkiej grupy GOPR, którzy w grudniu przeprowadzili 2 poważne akcje poszukiwawcze. Jedna w rejonie Babiej Góry, druga w rejonie Skrzycznego.

Miejmy nadzieje że krótki opis tych wydarzeń uświadomi nieco przyszłych turystów (również tych nieodpowiedzialnych) o zagrożeniach jakie niosą ze sobą góry i zima.


Babia Góra - 15 grudzień 2007

O 18.50 ratownicy w CSR w Rabce otrzymali zgłoszenie, iż turysta w rejonie Babiej Góry wzywa pomocy. Szedł prawdopodobnie z Markowych Szczawin w kierunku Diablaka, zgubił szlak czerwony i nie wie gdzie dalej iść.

W rejon zaginięcia natychmiast podążył ratownik z Markowych Szczawin (z relacji turysty wynikało, że znajduje się on niedaleko szlaku).

Tymczasem godzinę później powiadomiona została Straż Graniczna - poszukiwany podał bowiem, że znajduje się przy słupku granicznym nr 138. Szybko ustalono że słupek znajduje się w rejonie Soblówki, jednak gdy patrol Straży Granicznej dotarł na miejsce, okazało się że nikogo tam nie ma.

Do akcji wkracza Grupa Podhalańska, której część wyrusza z Przywarówki. Z Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku wyrusza samochód i skutery śnieżne, które udają się w rejon Slanej Vody, aby przeszukać teren po słowackiej stronie Babiej Góry. O godzinie 2 odnaleziono poszukiwanego. Poza wyziębieniem jego stan był ogólnie dobry. Miał wprawdzie dobrze wyposażony ekwipunek, w którym znajdował się nawet namiot, ale zawiodła go orientacja w górskim terenie w tych trudnych warunkach.

W akcji brało udział 19 ratowników z grupy beskidzkiej i 10 ratowników z grupy podhalańskkiej. 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009