Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24.pl » Góry » Pilsko

Pilsko

Pilsko - drugi (po Babiej Górze) co do wysokości szczyt Beskidów. Po polskiej stronie główny wierzchołek osiaga wysokość 1542 m. n.p.m., po słowackiej 1557 m. n.p.m.

Znakomite widoki na całe Pasmo Beskidów, Pasmo Fatry i Tatr (przy dobrej widoczności). Górna część kopuły szczytowej to pietrowy układ roślinności alpejskiej, las w miarę podchodzenie z Hali Miziowej zanika i pojawia się kosodrzewina. Podczas wycieczki trzeba mieć na uwadzę fakt, iż w momencie mgły, na rozległym i płaskim terenie podszczytowym łatwo o zbłądzenie i utratę orientacji. Warto więc trzymać się szlaku (tyczki i słupki).

Pilsko nazywane jest mekką narciarzy ze względu na cały system wyciągów ośrodka narciarskiego Pilsko, gdzie górna stacja wyciągu orczykowego dochodzi do wysokości 1500 m.n.p.m., tak więc dzięki tej znacznej wysokości nierzadko dobre warunki do jazdy na nartach panują tu do końca kwietnia.

Na Pilsko poprowadzonych jest kilka szlaków turystycznych. Szlak czerwony i niebieski (słowacki) prowadzą z byłego przejścia granicznego Glinne rozchodząc się w pewnym momencie (niebieski na szczyt, a czerwony na Halę Miziową). Szlak żółty prowadzi lewym skrajem kopuły szczytowej przechodząc obok Krzyża Basika - jest dość wąsko i stromy a po obfitych opadach deszczu dość niebezpiecznie (zimą szlak jest zamknięty). Czarny szlak prowadzi z Hali Miziowej wzdłuż trasy narciarskiej do charkterystycznego spiętrzenia o nazwie Kopiec (1402m.)widocznego po prawej stronie, gdzie skręca w lewo i granią wzdłuż tyczek prowadzi najpierw przez polski szczyt,a nastepnie ok. 5 minut na szczyt główny, słowacki.

Godna polecenia jest trasa z Hali Miziowej na Halę Rysiankę poprowadzona granią. Wędrówkę można rozpocząć również zdobywając uprzednio szczyt Pilska, by nastepnie wzdłuż niebieskiego szlaku zejść w okolice Hali Cebulowej gdzie szlak czerwony i niebieski właśnie łącza się.

Beskidy24.pl

Pilsko

wysokość: 1557 m.
położenie: Beskid Żywiecki

współrzędne
49.53599°N / 19.36194°E

Najbliższe miejscowości

Sąsiednie szczyty

MapaGaleria


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009