Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Wydrążyli najdłuższy tunel

Tunel w Lalikach ma 670 metrów długości (© Fot. Jacek Drost)

Tunel w Lalikach ma 670 metrów długości (© Fot. Jacek Drost)


Co 170 metrów znajdują się przejścia do dodatkowego tunelu ewakuacyjnego. W obiekcie zainstalowany zostanie monitoring. Inwestycja kosztowała 122 miliony złotych, a wyposażenie 25 mln zł.

Wszystko wskazuje na to, że tunele powstaną też w przypadku obejścia Węgierskiej Górki. Na tym odcinku drogi ekspresowej zostaną wybudowane dwa, o długości ok. 800 metrów i kilometra. Prace mają ruszyć w 2011 roku.

Łukasz Gardas
POLSKA Dziennik Zachodni

Wydrążyli najdłuższy tunel

Data: 6 maja 2009 Region: Milówka

Drogowcy skończyli drążyć w ziemi najdłuższy w Polsce tunel pozamiejski! Znajduje się w Lalikach na Żywiecczyźnie. Tunel będzie fragmentem drogi ekspresowej S-69, która już za trzy lata ma połączyć Bielsko-Białą ze Zwardoniem i dalej Słowacją.

- Prace na odcinku, w ramach którego budowany jest tunel o długości 670 metrów, trwają już od listopada 2007 roku. Planujemy je zakończyć w listopadzie tego roku - poinformowała wczoraj Dorota Marzyńska z katowickiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dodała, że to przełomowy moment w historii polskiego budownictwa drogowego ze względu na wagę przedsięwzięcia i jego bezprecedensowość.

Teraz trwają prace wykończeniowe w tunelu i na drogach dojazdowych. Na ukończeniu jest również węzeł drogowy "Laliki I".
Tunel poprowadzono przez środek tzw. Sobczakowej Grapy w Lalikach. Drążony był metodą górniczą i odkrywkową, czyli koparkami i przez wysadzaniem skał. Wydobyto ok. 700 tys. metrów sześciennych ziemi. Prace prowadzi konsorcjum złożone z czesko-niemieckiej spółki "Bogl a Krysl" i słowackiego "Doprastavu".


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009