Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Trzynasty redyk nie był pechowy

Trzynasty redyk nie był pechowy
Bacowie pokazali turystom m.in. obrzęd mieszania owiec i ich liczenia. Później można było skosztować wyrobów z mleka owczego i posłuchać regionalnych kapel.

Jacek Drost
POLSKA Dziennik Zachodni

Trzynasty redyk nie był pechowy

Data: 25 maja 2009 Region: Korbielów

Około 300 owiec zostało wypędzonych na hale podczas 13. już wiosennego redyku w Korbielowie na Żywiecczyźnie.

- Trzynasty redyk nie był pechowy. Wprawdzie rano padał deszcz i martwiłem się, jak będzie dalej, ale później się rozpogodziło. Ten redyk był jednym z najbardziej udanych - stwierdził Władysław Mizia, wójt Jeleśni.

Za czasów PRL-u w gminie gospodarze wypasali nawet 6 tysięcy owiec. Teraz jest ich 2,2 tys. Po latach zapaści, dzięki prowadzonemu przez Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach programowi Owca Plus, owczarstwo w Beskidach powoli się odradza.

Zwyczaj wypędzania owiec na hale - tradycyjnie już prowadzony przez bacę Stanisława Majewskiego - obejrzało w sobotę kilkaset osób.

Przyjechali nawet gospodarze spod Częstochowy. Są zainteresowani wypasem owiec, bo w Jurze program Owca Plus również jest realizowany.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009