Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Tortury, rycerze i czarownice opanowały Bielsko-Biała

Jedna z atrakcji wczorajszego jarmarku - pokaz torturowania kobiety posądzanej o czary (© Jacek Drost)

Jedna z atrakcji wczorajszego jarmarku - pokaz torturowania kobiety posądzanej o czary (© Jacek Drost)

- Mimo że jarmark ma charakter festynu rekreacyjno-rodzinnego, to my traktujemy go jako imprezę edukacyjną.

Chcemy, by mieszkańcy mieli świadomość, że miasto ma tradycje sięgające średniowiecza - dodaje Bogusław Chorąży.

Jacek Drost
POLSKA Dziennik Zachodni



Tortury, rycerze i czarownice opanowały Bielsko-Biała

Data: 21 czerwca 2009 Region: Bielsko-Biała

Kilka tysięcy mieszkańców i turystów odwiedziło, zorganizowany przez bielskie Muzeum Średniowieczny Jarmark Świętojański.

Czwarta edycja imprezy, nawiązującej do dawnej tradycji corocznych jarmarków, które od niepamiętnych czasów odbywały się w Bielsku na św. Jana, została przygotowana z największym do tej pory rozmachem.

Przylegający do Zamku plac Bolesława Chrobrego, dziedziniec zabytkowej budowli, ulica Wzgórze oraz Rynek przeniosły się o kilka wieków wstecz. W tłumie widzów pojawiali się rycerze, damy dworu czy przedstawiciele plebsu. Przez cały dzień publiczność mogła oglądać prezentacje scen historycznych, turnieje rycerskie, występy jarmarcznej trupy teatralnej i pokazy dawnych rzemiosł.

- W tym roku szczególną atrakcją jest to, że jarmark został połączony ze Świętem Soli w Wieliczce. Dwa tygodnie temu bielskie Muzeum prezentowało się podczas tego święta. Teraz pracownicy Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce przyjechali do Bielska-Białej. Przygotowali między innymi pokaz warzenia soli, kram solny czy wystawę poświęconą górnictwu solnemu - stwierdził Bogusław Chorąży, kierownik Działu Archeologii w bielskim Muzeum.

Jednym z gwoździ programu podczas wczorajszego jarmarku był właśnie przejazd wozu kupców solnych i odczytanie na placu Chrobrego przywileju na wolny skład soli.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009