Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Aktualna sytuacja powodziowa w Polsce

Fot.: TwojaPogoda.pl

Fot.: TwojaPogoda.pl

Tymczasem po przejściu fali są już Lądek Zdrój, Polanica Zdrój i Stronie Śląskie, gdzie woda powoli opada. W całym województwie dolnośląskim alarmy powodziowe obowiązują we Wrocławiu i Jeleniej Górze oraz gminach: Marcinowice, Stare Bogaczowice, Świdnica, Kłodzko, Zagrodno, Nowa Ruda i powiecie kłodzkim. Z powodu wylania rzeki Żórawka na wschód od Żórawiny nieprzejezdna jest autostrada A4. Na Opolszczyźnie zdecydowano się na zrzut wody z Jeziora Nyskiego, aby móc później przyjąć część wody podczas przechodzenia fali kulminacyjnej z Nysy Kłodzkiej do Odry. Mieszkańców okolic Nysy ostrzeżono przed możliwością podtopień. W Głuchołazach wylała Biała Głuchołaska, przez co trzeba było ewakuować część mieszkańców. W Małopolsce po wieczornych i nocnych ulewach podtopienia wystąpiły w rejonie Tarnowa, skąd ewakuowano około 600 osób. Pod wodą znalazło się ponad tysiąc budynków w Skrzyszowie, Wojniczu, Dąbrowie Tarnowskiej, Radgoszczy i Szczucinie. Sytuacja jest opanowana, poziom rzek już nie wzrasta.

Według najnowszych pomiarów IMGW stan ostrzegawczy przekroczony jest w tej chwili na 86 wodowskazach, zaś stan alarmowy na 44 wodowskazach. Obserwuje się tendencję spadkową, co oznacza, że sytuacja powoli, ale się poprawia. Dzisiaj burze spodziewane są w większości regionów naszego kraju. Najgwałtowniejsze będą na południu, południowym wschodzie i wschodzie Polski, a więc na obszarach, gdzie sytuacja powodziowa nie jest jeszcze stabilna.

TwojaPogoda.pl

Aktualna sytuacja powodziowa w Polsce

Data: 27 czerwca 2009 Region: Góry

Polepsza się sytuacja na Podkarpaciu, które najbardziej odczuło podtopienia. Coraz gorzej jest na południu Dolnego Śląska, gdzie zatopione jest Kłodzko...




Opadają rzeki na Podkarpaciu, które do tej pory najbardziej doświadczyło skutków panowania wielkiej wody. Najważniejszą informacją jest odwołanie alarmu powodziowego w Ropczycach i okolicach, czyli w miejscach, gdzie powódź odcięła od świata tysiące ludzi.

Mieszkańcy kontynuują usuwanie skutków powodzi i mają nadzieję, że rzeki już nie wyleją. Służby utrzymują jednak stan pogotowia przeciwpowodziowego. Dobrą wiadomością jest otwarcie drogi nr 4 dla samochodów osobowych. Wczoraj po południu i wieczorem nad Podkarpaciem przetaczały się gwałtowne burze, które w południowej i zachodniej części województwa przyniosły ulewne deszcze, gradobicia i porywisty wiatr. Lokalnie doszło do podtopień, ale ich skala nie była duża, nie spowodowała też wzrostu stanu wód w rzekach.

Ogólnie sytuacja na Podkarpaciu określana jest jako trudna, ale poprawiająca się. Dzisiaj w ciągu dnia spodziewane są tam kolejne burze, chwilami bardzo intensywne. Istnieje więc duże zagrożenie kolejnymi podtopieniami, lecz jedynie o charakterze lokalnym. Tymczasem na Dolnym Śląsku, gdzie w ostatnich dniach było w miarę spokojnie, noc przyniosła dramat mieszkańcom Kotliny Kłodzkiej. Przez region rano przeszła fala kulminacyjna, dlatego poziom wody był przekroczony o nawet 2 metry. W znacznej części zostało zatopione Kłodzko, a także znajdujące się na południe i południowy wschód od niego miejscowości Krosnowice, Żelazno, Marcinów, Jaszkowa Dolna i Jaszkowa Górna. Zatopieniu uległy setki budynków, zerwanych zostało ponad 40 mostów, a 20 kilometrów dróg jest nieprzejezdnych. Fala kulminacyjna zmierza teraz Nysą Kłodzką do Odry.

  • U Lutka

    Zapraszamy do domku  „U LUTKA” w Ustoniu-Hermanicach (spokojna dzielnica Ustronia ok. 3 km od centrum). ...

  • Dom do Wynajęcia "Willa Górska Sól"

         Komfortowy  dom   w   Beskidzie   Żywieckim   położony w   Soli-Kiczora. Doskonały ...



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009