Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Słowacy obawiają się ciężarówek z Polski

Odcinek S-69 w Lalikach ma być gotowy do listopada tego roku  (© Fot. Łukasz Gardas )

Odcinek S-69 w Lalikach ma być gotowy do listopada tego roku (© Fot. Łukasz Gardas )

Nieoficjalne mówi się, że autostrada D-3 będzie gotowa nie wcześniej niż w 2014 roku. Słowacy już boją się tirów i zapowiadają, że dopóki po ich stronie nie powstanie autostrada, to do tego czasu nie pozwolą na puszczenie tranzytu przez swoje miejscowości.

- Już teraz przejeżdża przez naszą gminę sporo samochodów dostawczych. Nie pozwolimy, by po lokalnych drogach puszczony był dodatkowo wzmożony ruch ciężarówek i tirów - zapowiada starosta Šimurdová.
Podobnie myślą przedstawiciele innych słowackich samorządów. Będą naciskać na władze, by tranzyt wstrzymać.

Dorota Marzyńska, rzeczniczka śląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który buduje S-69, mówi, że nic nie wie o niechęci słowackich samorządów do tranzytu. - Nie posiadamy też informacji na temat prac prowadzonych po stronie słowackiej - tłumaczy.
Tymczasem przewoźnicy i kierowcy mają nadzieję, że Polacy i Słowacy dogadają się i przejazd tirów będzie możliwy.

Łukasz Gardas
POLSKA Dziennik Zachodni

Słowacy obawiają się ciężarówek z Polski

Data: 8 września 2009 Region: Zwardoń

Droga ekspresowa S-69 z Bielska-Białej do przejścia granicznego w Zwardoniu nie jest jeszcze gotowa, ale Słowacy już zapowiadają, że nie wpuszczą do siebie tirów tak długo, aż sami nie wybudują odcinka D-3.Obawiają się bowiem, że ciężarówki rozjeżdżą im drogi lokalne. Do zamieszania doszło z powodu opóźnień w budowie ekspresówki po polskiej stronie.

Budowana etapami S-69 ma być gotowa w 2013 roku. Ale już w połowie 2012 r. fragmentami trasy mógłby zostać puszczony ruch tranzytowy. Kierowcom ułatwiłoby to dojazd do Zwardonia i dalszą podróż na południe Europy, bo Słowacy zapowiadali, że wybudują po swojej stronie D-3 od Skalitego, graniczącego ze Zwardoniem, przez Czadcę, Żylinę i Bratysławę. Można by nią jechać dalej, nawet do Wiednia.

Jednak z powodu kilkuletnich opóźnień w zakończeniu naszej inwestycji, Słowacy półtora roku roku temu zaczęli się wahać, czy autostrady zamiast do Skalitego nie pociągnąć w kierunku Cieszyna, skąd wiedzie trasa szybkiego ruchu m.in. do Bielska-Białej. Wstrzymali więc budowę, ale gdy kilka miesięcy później pełną parą ruszyły u nas roboty przy S-69, słowacki rząd wrócił do pierwotnych planów. Teraz okazuje się jednak, że trasa po słowackiej stronie nie powstanie wcześniej niż za pięć lat!

- Budowa autostrady ma ruszyć dopiero w przyszłym roku, a jak długo będzie realizowana, tego już nie wiadomo - tłumaczy Andrea Šimurdová, starosta słowackiego Skalitego.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009