Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Jest szansa na czyste jezioro. Ale dopiero za... kilka lat

Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Fot.: Arch. Beskidy24.pl

- Patrząc realnie, wniosek o dotację na to zadanie moglibyśmy złożyć końcem 2011 roku, a mamy dużą szansę na otrzymanie pieniędzy, ponieważ byłaby to kontynuacja naszego projektu. Wtedy z inwestycją można byłoby ruszyć już w kolejnym roku - przekonuje Michałek.

- Już teraz częściowym czyszczeniem dna akwenu zajął się właśnie krakowski Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Prace realizuje jedna z miejscowych firm, która wydobywa muł, żwir i kamień - tłumaczy Paweł Nabielec z ży-wieckiego inspektoratu RZGW.

Wykonawca ma podpisaną umowę na ponad 20 lat i zgodnie z nią wszystko co wydobędzie należy do niego, ale za to RZGW w ogóle nie płaci za zlecone roboty.

Łukasz Gardas
POLSKA Dziennik Zachodni

Jest szansa na czyste jezioro. Ale dopiero za... kilka lat

Data: 18 września 2009 Region: Żywiec

Mieszkańcy i turyści wypoczywający nad Jeziorem Żywieckim narzekają, że nikt nie dba o czystość akwenu.- W mijającym sezonie w weekendy często przyjeżdżaliśmy nad jezioro. Niestety, jakość wody i bałagan panujący na brzegach pozostawiają wiele do życzenia - twierdzi Bożena Mikołajczak z Żor.

Sanepid od początku kwietnia do połowy września badał jakość wody w jeziorze, ale tylko w trzech miejscach, gdzie najczęściej kąpali się ludzie.

- Pod kątem bakteriologicznym nie mieliśmy zastrzeżeń. Natomiast wiele razy zauważaliśmy pływające w wodzie plastikowe przedmioty, kawałki drewna czy butelki - mówi Małgorzata Bednarczyk, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żywcu.

Może jednak uda się w końcu doprowadzić jezioro do porządku.

Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, realizujący właśnie drugi etap programu "Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie" dotyczący budowy kanalizacji, przymierza się bowiem do trzeciego etapu projektu, która ma się skupić na żywieckim akwenie.

- Prowadzimy rozmowy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie, który zarządza jeziorem. Chcemy złożyć wniosek na oczyszczenie dna akwenu oraz zagospodarowanie terenów wokół zbiornika - tłumaczy Janusz Michałek, przewodniczący zarządu związku, do którego należy 11 gmin powiatu żywieckiego.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009