Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Wietrznie na południu kraju

Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Kontynuacja halnego czeka nas na początku przyszłego tygodnia. W poniedziałek (30.11), gdy halny osiągnie swoje apogeum, jego porywy w górach mogą przekraczać 120 km/h, a u stóp gór 100 km/h. Temperatura sięgnie nawet 15 stopni i to przy pogodnym niebie. Przyczyną halnego będzie starcie licznych mokrych niżów znad zachodniej Europy z pogodnymi wyżami znad południowo-wschodniej części kontynentu. Między nimi zwiększy się różnica ciśnienia, co zaowocuje nasileniem się wiatru, przede wszystkim w południowych regionach naszego kraju.


Wietrznie na południu kraju

Data: 29 listopada 2009 Region: Góry

Wiatr zmienia kierunek z południowo-zachodniego na południowy, a to oznacza pojawienie się halnego. Dla obszarów górskich i podgórskich jest to ostatni dzwonek na przygotowanie się na spustoszenia. Z każdą kolejną godziną wiatr będzie się nasilać. W górach jego prędkość w nocy z niedzieli na poniedziałek (29/30.11) oraz w poniedziałek (30.11) może przekraczać w porywach 100 kilometrów na godzinę.
Na obszarach podgórskich, głównie na Podbeskidziu i Podhalu, wiać będzie słabiej, ale mimo to spodziewamy się podmuchów o sile ponad 80 kilometrów na godzinę. Wiatr może więc łamać gałęzie, zrywać linie energetyczne i uszkadzać wszelkie inne przedmioty. Kierowcy podróżujący po drogach regionu powinni się wykazać ostrożnością, zwłaszcza w godzinach nocnych, gdy oświetlenie jest znikome i łatwo wpaść na przykład na powalony konar.

Pojawienie się halnego to także bardziej przyjemne oblicze pogody. Mowa o temperaturze, która wraz ze spadkiem wilgotności będzie gwałtownie wzrastać. Po południu może dojść do 15 stopni. W miejscach, gdzie halny zacznie operować już w godzinach porannych temperatura będzie przekraczać 10 stopni, nawet gdy będzie jeszcze ciemno.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009