Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Góralskie chodzenie Mikołajów

W barwnym orszaku idą przedstawiciele różnych profesji  (© Fot. Józef Michałek/ARC zespołu Istebna)

W barwnym orszaku idą przedstawiciele różnych profesji (© Fot. Józef Michałek/ARC zespołu Istebna)

- Wszystko jest już przygotowane na ostatni guzik. Najwięcej czasu zajęło zrobienie strojów, bo wszystkie wykonywaliśmy własnymi siłami. Liczymy, że odwiedzimy 20-30 domów. Więcej się nie da, bo odegranie scenek zajmuje 15-20 minut - dodaje Papierzyński.

W tegorocznym obrzędzie weźmie udział około 35 osób z zespołu Istebna. Barwny orszak będzie szedł od centrum Istebnej w kierunku Koniakowa. Początek jutro od godz. 15.30.

Jacek Drost
POLSKA Dziennik Zachodni

Góralskie chodzenie Mikołajów

Data: 5 grudnia 2009 Region: Istebna

Mieszkańcy i turyści z Trójwsi Beskidzkiej będą mogli w niedzielę zobaczyć niepowtarzalny obrzęd chodzenia Mikołajów. W barwnym orszaku przebierańców, który będzie odwiedzał domy w Istebnej i Koniakowie, pojawią się postacie m.in. diabła, anioła, biskupa, Żyda, Cygana, śmierci i młodej pary.- Ten zwyczaj wywodzi się z kultury wołoskiej - mówi Tadeusz Papierzyński, kierownik Zespołu Regionalnego Istebna. Dodaje, że pod koniec ub. wieku tradycja zaczynała ginąć i grupy nie chodziły do domów, żeby prezentować obrzęd Mikołajów. Od kilku lat starają się go wskrzeszać członkowie zespołów regionalnych - Istebna i Koniaków.

W tym roku organizatorzy postanowili odtworzyć kilka postaci, które od dziesięcioleci w tym obrzędzie się nie pojawiały, m.in. kowala, masarza, murarza.

Znany etnograf, Małgorzata Kiereś, w swojej książce "Doroczna obrzędowość w społecznościach zróżnicowanych religijnie na pograniczu polsko-czesko-słowackim" pisze, że Mikołaje, wyjątkowa grupa obrzędowa, podzielona była na "biołych" i "czornych". Do pierwszej należeli biskup, który pełni rolę św. Mikołaja, kościelny czy para młoda. Do drugiej - cztery diabły, kominiarz, Żyd czy Cygan.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009