Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Świnna Poręba k. Wadowic - zbiornik wodny

Świnna Poręba

Świnna Poręba


Skanska w regionie

Budowa wałów przeciwpowodziowych w Zembrzycach to już kolejna inwestycja realizowana przez Skanska w tym rejonie. Poza budową zbiornika wodnego Świnna Poręba, który powstaje na terenie dwóch powiatów (wadowickim i suskim), Skanska prowadzi także odbudowę mostu w Stryszawie (pow. suski) po powodzi. Niedawno firma zakończyła budowę prawie 200-metrowego wiaduktu drogowego w Zembrzycach i wyremontowała koryto potoku Paleczka, a w ubiegłym roku przebudowała skrzyżowanie w Barwałdzie Górnym k. Wadowic.

Świnna Poręba k. Wadowic - zbiornik wodny

Data: 21 wrzesień 2012 Region: Beskidy

Ponad 19 mln zł będzie kosztowała budowa 3,4 km wałów przeciwpowodziowych, które w Zembrzycach (pow. suski) wybuduje Skanska na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Planowana inwestycja jest jednym z końcowych etapów realizacji budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba. Przedsięwzięcie ma na celu zabezpieczenie Zembrzyc przed zalewem wodami powodziowymi rzeki Skawy i potoku Paleczka oraz przed znaczącym podniesieniem się lustra wód gruntowych w obrębie Zembrzyc. Prace potrwają 14 miesięcy.
Wały na Skawie i Paleczce

- W ramach inwestycji wybudujemy prawobrzeżny wał przeciwpowodziowy rzeki Skawy przechodzący w lewobrzeżny wał potoku Paleczka, dopływu rzeki Skawa – mówi Brygida Tarnowska-Waligóra, Menadżer Projektu, Skanska.

- W celu ograniczenia przesiąków przez wały, na odcinku styku obwałowania ze zbiornikiem wodnym Świnna Poręba o długości 850 m, zaprojektowano przegrodę przeciwfiltracyjną korpusu wału i jego podłoża. Na tym odcinku u podnóża wału wykonamy przesłonę przeciwfiltracyjną bentonitowo-cementową, szerokości 50 cm i głębokości 6 m - mówi Brygida Tarnowska-Waligóra.

- Na skarpie odwodnej wału powstanie ekran z płyt betonowych, a na pozostałych odcinkach wału skarpa odwodna zostanie ubezpieczona narzutem z kamienia.

- Wraz z budową wałów przeciwpowodziowych powstanie też niezbędna infrastruktura w postaci obiektów odwadniających zawale – mówi Łukasz Cebula, Kierownik Budowy, Skanska. Skanska wykona pompownię wód deszczowych i przesiąkowych, zbiornik wyrównawczy o powierzchni 1,5 ha i szereg przepustów wałowych.

Wraz z budową wałów przeciwpowodziowych konieczna też będzie przebudowa i zabezpieczenie istniejących sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, energetycznych i gazowych, które kolidują z obszarem Inwestycji. - W ramach projektu wykonamy ponadto mury oporowe, drogi serwisowe oraz regulację i remont umocnień prawego brzegu rzeki Skawy oraz lewego brzegu potoku Paleczka – dodaje Łukasz Cebula.

Zbiornik wodny Świnna Poręba
Obwałowania Zembrzyc powstaną w ramach budowanego przez Skanska zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Zbiornik jest budowany od 1986 roku. Zapora powstaje na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły w woj. małopolskim. Będzie się rozciągał od miejscowości Świnna Poręba do Zembrzyc na długości ok. 11 km. Ma mieć pojemność ponad 160 mln m³ i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu.
GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009