Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Zimowe zdobywanie szczytów – bądź bezpieczny

Bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo w górach


Zimowe zdobywanie szczytów – bądź bezpieczny

Data: 30 stycznia 2016 Region: Góry

Większość z nas wycieczki piesze w góry kojarzy z porą letnią – słońce, ciepło, długie dni… Czemu by jednak nie wybrać się w góry zimą? Kto nie wędrował szlakiem w zimowe dni, ten nie ma pojęcia o magii, jaką posiada ta pora roku. Poszukiwacze nowych doświadczeń powinni jednak zawsze pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które bezwzględnie trzeba zachować podczas takich wypraw.

  1. Odpowiedni strój jest koniecznością. Zimą wycieczki górskie są znacznie mniej bezpieczne, nawet jeśli wydaje nam się, że wybrana trasa jest łatwa. Zabezpieczmy się też od chłodu, kupując porządne i sprawdzone ubrania – na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Jeśli akurat brak nam środków, szybka pożyczka przez Internet jest lepszym wyjściem, niż narażanie życia. Koniecznie weźmy ze sobą okulary z filtrem UV i zapasowe rękawiczki.
  2. Zestaw lawinowy, raki, czekan, latarka, folia NCR – w zależności od stopnia trudności trasy warto pomyśleć o takim dodatkowym ekwipunku. Podczas każdej wycieczki powinnyśmy mieć ze sobą apteczkę, a pakując prowiant zawsze warto zaopatrzyć się w czekoladę – świetnie dodaje energii, a dużo nie waży.
  3. Pamiętajmy, że dzień jest krótszy, a nocleg pod chmurką jest niemożliwy. Planując trasę wybierajmy więc te dostosowane do naszych możliwości fizycznych, biorąc pod uwagę informacje o pogodzie i warunkach lawinowych. Na wszelki wypadek zawsze zostawiajmy sobie przynajmniej jednogodzinny margines.
  4. Śledzenie bieżących informacji o pogodzie i warunkach lawinowych jest bardzo ważne. W górach pogoda potrafi zmieniać się bardzo szybko, a osobom mało doświadczonym skutecznie uniemożliwić wędrówkę. Unikajmy wybierania się w trasy zagrożone lawiną śnieżną.
  5. Unikajmy również samotnych wędrówek. Ze względu na zwiększony poziom ryzyka zawsze lepiej mieć ze sobą kogoś, kto w sytuacji krytycznej udzieli nam pomocy. Najlepiej, aby na początek wybrać się na wycieczkę z osobą doświadczoną – nauczy nas, jak poruszać się w nowych dla nas warunkach i na co szczególnie uważać – wiedza teoretyczna to jedno, jednak nic nie zastąpi nauki udzielonej przez specjalistę. Mając przy sobie, oprócz odpowiedniego sprzętu, taką właśnie osobę, będziemy mogli w pełni cieszyć się pięknem zimowych krajobrazów.

 



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009