Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA

Logo festiwalu

Logo festiwalu


Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA

Data: 14 marca 2016 Region: Góry

Fotograficznie, z dzikością w sercu, z Masajami, w psim zaprzęgu, rowerem, wśród dzikich zwierząt, w podwodnym zauroczeniu, w Himalajach, na pustyni, w ekstremalnym żeglowaniu - na takie sposoby spędzą czas podczas rybnickiej KARAWANY sympatycy świadomej podróży i szalonej przygody. Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA odbędzie się w Rybniku w dniach 1-4 kwietnia 2016 r.Szczególnym gościem Karawany będzie jeden z „Lodowych Wojowników” - LESZEK CICHY.
Spotkanie ze znanym himalaistą zatytułowane „Od Mount Everestu zimą po Kilimandżaro” odbędzie się w niedzielę 3 kwietnia o godz. 18.00

Tego samego dnia Karawany, tuż przed prelekcją Leszka Cichego, o godz. 16.40 - Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski zaprezentują relację z pierwszego polskiego przejścia 1700 km Wielkiego Szlaku Himalajskiego - jednego z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie: www.wielkiszlakhimalajski.pl.

Leszek Cichy - urodzony w 1951 roku w Pruszkowie polski taternik, alpinista, legendarna postać polskiego himalaizmu. Uczestnik wielu wypraw w Tatry, Alpy, Himalaje i Karakorum. W 1975 r. wziął udział w głośnej wyprawie na Gasherbrumy organizowanej przez Wandę Rutkiewicz, podczas której wraz z Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim dokonali pierwszego polskiego wejścia na ośmiotysięcznik - Gasherbrum II (8035m). W 1976 r. uczestniczył w wyprawie na K2 (wspinając się nową drogą, osiągnął wysokość 8230 m). W 1978 r. brał także udział w ekspedycji na Makalu (8463m), pod kierownictwem Janusza Kurczaba. 17 lutego 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest (8848 m) - ustanawiając światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym. Od tej pory zaliczany jest do grona tzw. Lodowych Wojowników. W 1984 r. brał udział w wyprawie na Kanczendzongę Zachodnią (Yalung Kang, 8505m), później rezygnuje z dalszych podbojów ośmiotysięczników, ale nie z górskiej wspinaczki. Jest pierwszym Polakiem, który w latach 1980-1999 skompletował tzw. "Koronę Ziemi" - najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. W ramach tego projektu w 1989 r. dokonał pierwszego polskiego wejścia Filarem Cassina na Mount McKinley. Z wykształcenia inżynier geodeta. Od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, a po 1989 finansista i przedsiębiorca. Jest współautorem książki "Rozmowy o Evereście" (1982, 1987). W latach 1995-1999 był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. Obecnie realizuje swoje pasje poprzez organizowanie wypraw o charakterze trekkingowym w różne zakątki świata, od Maroka czy Islandii, aż po Kilimandżaro oraz najwyższe szczyty Arktyki.

Od Mount Everestu zimą po Kilimandżaro. Moje pierwsze słowa brzmiały: „Halo Andrzej, wiesz gdzie jesteśmy?“ Potem razem krzyknęliśmy do słuchawki: „Na szczycie Everestu!“ Cieszyliśmy się, że odnieśliśmy sukces. Byliśmy tam w imieniu wszystkich uczestników. Każdy dał z siebie tyle, ile mógł. Na wierzchołku spędziliśmy 40 minut, pozostawiliśmy m.in. różaniec.  Everest zmodyfikował moją mentalność. Świadomość, że zimą byliśmy na szczycie jako pierwsi, pomaga mi żyć. Jest też pokora wobec tego, że to właśnie nam się udało. Była to moja jedyna wyprawa, na której czułem, że jesteśmy zespołem. Po zejściu z góry wszyscy koledzy wyszli nam na przeciw, rzucali się na szyję, gratulowali. Film „Gdyby to nie był Everest“ pokazywałem setki razy w szkołach, firmach i za każdym razem robił i robi niesamowite wrażenie. Zawsze czuję po nim szacunek do ludzi.

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski: Asia - cieszynianka, zakochana w Beskidach. W 2013 r. wraz z mężem Bartkiem przeszła Chadar - lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach. Bartek - nomada, podróżnik, przewodnik górski.  Konno przemierzał stepy i góry Mongolii, wędrował na wielbłądach, słoniach i innych wierzchowcach. Rowerem przejechał wiele tysięcy kilometrów m.in. przez Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje. W 2007 r. pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Plus Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach.

Wielki Szlak Himalajski - przeszliśmy liczący 1700 km szlak, który uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. Przejście szlaku zajęło nam 120 dni - rozpoczęliśmy 6 września 2015 r. w Taplejung na wschodzie Nepalu, a zakończyliśmy 4 stycznia 2016 r. w Simikot na dalekim zachodzie. Trasę przeszliśmy bez wsparcia tragarzy, kucharzy i przewodników, a przy okazji dokonaliśmy tego, jako pierwsi Polacy. Strona: www.wielkiszlakhimalajski.pl

Organizatorem festiwalu jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl. Rezerwację i sprzedaż karnetów i biletów prowadzi Kasa Domu Kultury (tel. 32 4216222 w.39). Karnet na cały festiwal, to koszt 35 zł, karnet na sobotę i niedzielę - 30 zł, bilet na sobotę lub niedzielę - 20 zł, spotkanie w piątek - 10 zł. Szczegółowy program i opis KARAWANY oraz sylwetki podróżników są na stronie: www.facebook.com/festiwal.karawana/.


Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA
Rybnik 1-4 kwietnia 2016 r.
www.facebook.com/festiwal.karawana/


GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009