Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » W krainie z piosenek

W krainie z piosenek

W krainie z piosenek

Data: 9 maja 2016 Region: Góry

Granice Beskidów wyznaczają rzeki poza Polską: u południowych sąsiadów Beczwa, u wschodnich Czeremosz. Stanowią zewnętrzną część Karpat i rozciągają się na długości 600 km i szerokości dochodzącej do 50.

Szczytem najwyraźniej wpisanym w krajobraz jest Babia Góra (1725 m n.p.m.) Beskidy dzielą się na   Zachodni, Środkowy i Wschodni, a te na mniejsze pasma, m.in. na Bieszczady Zachodnie. Tereny, kształtowane na przełomie paleogenu i neogenu, kilkakrotnie wypiętrzały się, tworząc zrównania, doliny, koryta rzek uchodzących do Odry, Wisły, Prutu, Dunaju, Orawy. Już same nazwy wzbudzają zainteresowanie, przywołują skojarzenia z zapamiętanymi tekstami piosenek, niosą z sobą nutę melancholii.

Trudny wybór

Kiedy jedzie się w Tatry, to wybiera się bazę wypadową w Zakopanem. Przed wyruszeniem w stronę tatrzańskich szczytów wystarczy zaopatrzyć się w jeden dobry przewodnik, mapę. Proste. Wobec Beskidów podobnie postępować nie można. Zanim skorzystamy z usług takich jak Wypożyczalnia aut Poznań, z samochodu niezbędnego dla objuczonych turystycznym ekwipunkiem, z którym zamierzamy dotrzeć do celu, najpierw musimy sięgnąć co najmniej do kilku przewodników, zapoznać się z mapami i dokonać wyboru na stałe miejsce pobytu z możliwością wycieczek z sugerowanymi szlakami, lub zdecydować się na wędrówki z plecakiem i namiotem od jednego pola biwakowego do następnego.

Oczywiście w sukurs turyście przychodzą schroniska, pensjonaty, domy wczasowe, istnienie których odnotowano na specjalistycznych mapach, kwatery prywatne, do których gospodarze coraz życzliwiej zapraszają do stołu i na nocleg.


Na bezdrożach

Jeżeli ścieżki na Babią Górę wydają się nam za bardzo wydeptane, góry w Beskidzie Makowskim za niskie, w Małym ze zbyt częstymi śladami cywilizacji, podobnie jak w Śląskim, Żywieckim - wybierzmy Beskidy Lesiste z pasmem gór nie przekraczających 1818 m n.p.m., z Bieszczadami Zachodnimi, z Połoniną Wetlińską, z Połoniną Caryńską. Leśne łąki zaskoczą bogactwem roślinności, a lasy zachowaną dziką naturą. content-photo

Może uda się nam dotrzeć do wyjątkowej dziczy, jakimi pozostają góry Sanocko-Turczańskie w Karpatach Wschodnich na granicy polsko-ukraińskiej, gdzie w wyjątkowo ciężkich warunkach nabierają doświadczeń do wykonywania trudnych zadań polscy żołnierze. Nie przesadzajmy z odwagą, bowiem łatwo przekonać się, jak bezradni bywamy wobec dzikiej natury. Przestrogą niech będzie śmierć czeczeńskich dzieci towarzyszących matce poszukującej w tym górskim pustkowiu drogi do wolności.GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009