Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Połączenie Wierchomli z Muszyną

Połączenie Wierchomli z Muszyną

W ubiegłą środę nad wzgórzami w okolicach Muszyny zawisł ogromny helikopter. To nie była akcja ratunkowa GOPR, ale operacja stawiania wyciągów na najdłuższej małopolskiej nartrostardzie. Oznacza to, że prace przy budowie wyciągów w Dwóch Dolinach zbliżają się do końca.

W środę na nartostradzie do Muszyny stanął pierwszy wyciąg. Prace montażowe przebiegały w trudnych warunkach atmosferycznych i głębokim śniegu. Transport elementów konstrukcyjnych wyciągu na szczyt góry odbywał się drogą powietrzną przy użyciu helikoptera.

Dzięki profesjonalizmowi firmy TATRAPOMA, słupy pierwszego tysiąc metrowego wyciągu zostały zainstalowane w ciągu jednego dnia.

Teraz ośrodek Dwie Doliny czeka na przybycie elementów wyciągu krzesełkowego.
Słowacki producent zapewnia, że zdąży przed świętami i w równie ekspresowym tempie postawi czteroosobowe krzesełko.

Mapa wyciągówWyciągi i trasy narciarskie:

Wierchomla I - Dotychczas najdłuższy wyciąg w Wierchomli, ma długość 1600 m, różnica poziomów wynosi 300 m, szerokość trasy zjazdowej to 100 - 300 m. Jest oświetlony, sztucznie śnieżony. W dolnym odcinku trasa czerwona. Krzesło czteroosobowe, taśma najazdowa, czas wjazdu to 12 minut.

Szczawnik I - Drugi wyciąg krzesełkowy, ma 1525 metrów, różnica poziomów wynosi 273 metry, czas wjazdu to 9 minut, przepustowość 2400 osób. Stanowi połączenie Wierchomli ze Szczawnikiem. Trasa oświetlona, sztucznie naśnieżana, szeroka.

Frycek - wyciąg orczykowy położony na prawo od górnej stacji wyciągu krzesełkowego, długość 825 m, różnica poziomów 175 m, szeroki, śnieżony.

Płatek równoległy do Frycka, połaczony z nim krótką trasą łącznikową. Długość 517 m, różnica poziomów 116 m. Śnieżony.

Polanki odchodzi od głównej trasy, w jej górnej części. Długość 940 m, różnica poziomów 175 m. Szeroki, łagodny stok.

Fiedor równoległy do Polanek, stok bardziej zróżnicowany. Długość to 610 m, różnica poziomów 100 m.

Toczek trasa czerwona, równoległa z dolnym odcinkiem głównej trasy. Długość 470 m, różnica poziomów 100 m.

Stonoga - stok dla początkujących z wyciągiem o długosci 110 m; odseparowany od pozostałych nartostrad. Nachylenie tego stoku jest niezwykle łagodne, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Trasa przy Stonodze jest oświetlona i ma system sztucznego naśnieżania.

Szczawnik II - długość 1067 m., różnica poziomów 109 m., czas wjazdu: 5 minut, przepustowość: 900 osób.

źródło: Wierchomla

Połączenie Wierchomli z Muszyną

Data: 13 grudnia 2007 Region: Beskidy


W sezonie 2007/2008 stacja narciarska "Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla" zakończy połączenie miejscowości Wierchomla i Muszyna systemem wyciągów. Inwestycja warta 40 milionów złotych stanie się kołem zamachowym rozwoju gospodarczego gminy i miasta. Narciarska hossa rozpocznie się już w najbliższe Święta Bożego Narodzenia. W tym terminie pierwsi narciarze będą mogli szusować po najdłuższej w Małopolsce nartostradzie.

Od 10 lat stacja narciarska Wierchomla (obecnie "Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla") jest kołem zamachowym rozwoju zimowej turystyki w gminie Piwniczna Zdrój. W tym czasie w malowniczej dolinie Wierchomli zbudowano całoroczny ośrodek z trzygwiazdkowym Hotelem SPA, 10 wyciągami, oświetlonymi stokami i naśnieżaniem. Dzięki inwestycjom ruch turystyczny wzrósł w dolinie do poziomu 200 tys. turystów rocznie. To więcej niż całoroczny ruch turystyczny w 2006 r. gminie Muszyna, która znajduje się po drugiej stronie góry. W grudniu 2007 Muszyna również dostanie swoją szansę.

W 2005 Stacja Narciarska Wierchomla podjęła decyzję o budowie systemu wyciągów i nartostrad, mających połączyć ośrodek z niedalekim sąsiadem. Miasto Muszyna dysponujące ponad 5 tys. bazą noclegową, która może z łatwością obsłużyć w sezonie zimowym 100 tys. narciarzy, stało się celem inwestora. W 2005 roku spółka pozyskała dotację z unijnego programy SPO WKP 2.2.1 w kwocie ponad 13 milionów złotych na rozbudowę infrastruktury narciarskiej. Zastrzyk unijnych pieniędzy znacznie przyśpieszył prace.

Połączenie Wierchomli z Muszyną to strategiczna inwestycja w Beskidzie Sądeckim. Dzięki niej region może liczyć na przyciągnięcie już w pierwszym sezonie zimowym dodatkowych 100 tys. narciarzy oraz dynamiczny rozwój turystyki. Dodatkowym atutem regionu jest bezpośrednie sąsiedztwo Muszyny z Krynicą Górską, gdzie usytuowany jest drugi duży ośrodek narciarski - Jaworzyna Krynicka. Obie miejscowości i stacje tworzą zaplecze narciarskie, którego nie posiada żaden inny region w Polsce.

Mieszkańcy gminy Muszyna z niecierpliwością czekają na otwarcie trzykilometrowej nartostrady i dwóch wyciągów, które jak magnes przyciągną narciarzy i inwestorów. Jak można dowiedzieć się w Urzędzie Miasta i Gminy Muszyna, wszystkie kwatery w okolicy zostały już wyremontowane. Część ludności zamierza żyć z turystyki, a posiadacze ładnych działek budowlanych już zacierają ręce myśląc o propozycjach deweloperów.
Sąsiednie miejscowości zazdroszczą Muszynie - np. Żegiestów, zapomniane uzdrowisko, dysponujące dużą bazą noclegową, już planuje zbudowanie jednej z bitych dróg, łączących bezpośrednio uzdrowisko ze Szczawnikiem, w którym będzie zlokalizowana dolna stacja wyciągu krzesełkowego.

W nadchodzącym sezonie stacja narciarska Dwie Doliny zaoferuje narciarzom aż 15 km nartostrad, obsługiwanych przez 10 wyciągów, w tym dwa czteroosobowe krzesełka. Wyciągi zapewnią bardzo dużą przepustowość nartostrad szacowaną na ponad 12 tys. osób na godzinę. Wszystkie nartostrady będą sztucznie naśnieżane, a dwa główne stoki Wierchomla I (2 km) i nowy od strony Muszyny (3 km) są sztucznie oświetlone. Przebojem sezonu 2007/2008 będzie 3 -kilometrowa nartostrada do Muszyny oraz możliwość szusowania z jednej miejscowości do drugiej. Nową trasę obsługiwać będzie 4-osobowa kolej krzesełkowa o długości 1525 m oraz ponad wyciąg orczykowy o długości ponad 900 m. Wszystkie wyciągi i stoki w całej stacji Dwie Doliny będą dostępne przy użyciu jednego skipassu.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009