Beskidy24 » Aktualności » Miliony w Rożnowskie

Zaczęły się prace przyczyniające do zagospodarowania brzegów - najpierw w Wytrzyszczce, następnie w Tęgoborzy, a później w Bartkowej. Dzięki pieniądzom pozyskanym z Ministerstwa Ochrony Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, dzisiaj są tam już tereny rekreacyjne, miejsca pod pola namiotowe i poszerzona droga krajowa Brzesko-Krynica.
- W 2000 roku Zakład Energetyczny w Krakowie przekazał nam te tereny w 30-letnią dzierżawę - mówi Paruch. - W ramach kontraktu wojewódzkiego na roboty rekultywacyjne uzyskaliśmy blisko 7,5 miliona złotych. W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego wykonaliśmy dalsze roboty na kwotę blisko 10,5 miliona złotych, przy własnym wkładzie gmin ponad 1,5 miliona złotych. Nadal jednak szukamy pieniędzy na kolejne prace.
Miliony w Rożnowskie
Data: 5 czerwca 2008 Region: BeskidyMija właśnie 15 lat od momentu, kiedy niektóre sądeckie samorządy i władze województwa Małopolskiego postanowiły reanimować Jezioro Rożnowskie. Ile udało się zrobić za gigantyczne pieniądze wpompowane w ten zalew?
Podsumowanie będzie niebawem znane. Dzisiaj przedstawiciele władz Chełmca, Gródka nad Dunajcem, Łososiny Dolnej i Czchowa spotkają się aby zbilansować 15 lat istnienia Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego. Reanimacja, o której wspomnieliśmy na początku, jeszcze trwa - niedawno podpisano umowę z marszałkiem województwa Markiem Nawarą o przekazaniu 10 mln euro na dalszą rekultywację zbiornika.
- Kiedy zaczynaliśmy, wielu pukało się w czoło i mówiło, że nie wiemy, na co się porywamy - wspomina inicjator powstania ZGJR Zygmunt Paruch.
- Stan jeziora odpychał turystów, zamulenie przekraczało wszelkie granice. Nie uporaliśmy się z zamuleniem, bo to praca na dziesiątki lat. Ale każdy przyzna, że jakość wody w Jeziorze Rożnowskim znacznie się poprawiła.
Kiedy związek zaczynał działalność, w gminach położonych nad akwenem nie było ani jednej oczyszczalni ścieków. Teraz jest ich osiem. To było zadanie kompleksowe - oprócz kanalizacji i wodociągów, związkowe gminy wzięły się również za gazyfikację i telefonizację, by uczynić z tego terenu region atrakcyjny turystycznie.
- Do projektu ochrony wód Dunajca i Jeziora Rożnowskiego włączyliśmy również promocję turystyczną i kulturalną gmin - mówi obecny przewodniczący związku wójt Łososiny Dolnej Stanisław Golonka.
MIEJSCOWOŚCI
Oficjalny partner serwisu
