Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Miliony w Rożnowskie

Miliony w Rożnowskie
Jeśli chodzi o samo jezioro, to przełomowy był rok 1998, kiedy Holandia sfinansowała dokumentację techniczną i ekonomiczną dotyczącą rekultywacji zbiornika.
Zaczęły się prace przyczyniające do zagospodarowania brzegów - najpierw w Wytrzyszczce, następnie w Tęgoborzy, a później w Bartkowej. Dzięki pieniądzom pozyskanym z Ministerstwa Ochrony Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, dzisiaj są tam już tereny rekreacyjne, miejsca pod pola namiotowe i poszerzona droga krajowa Brzesko-Krynica.

- W 2000 roku Zakład Energetyczny w Krakowie przekazał nam te tereny w 30-letnią dzierżawę - mówi Paruch. - W ramach kontraktu wojewódzkiego na roboty rekultywacyjne uzyskaliśmy blisko 7,5 miliona złotych. W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego wykonaliśmy dalsze roboty na kwotę blisko 10,5 miliona złotych, przy własnym wkładzie gmin ponad 1,5 miliona złotych. Nadal jednak szukamy pieniędzy na kolejne prace.


Naszemiasto.pl

Beskidy24.pl

Miliony w Rożnowskie

Data: 5 czerwca 2008 Region: Beskidy

Mija właśnie 15 lat od momentu, kiedy niektóre sądeckie samorządy i władze województwa Małopolskiego postanowiły reanimować Jezioro Rożnowskie. Ile udało się zrobić za gigantyczne pieniądze wpompowane w ten zalew?

Podsumowanie będzie niebawem znane. Dzisiaj przedstawiciele władz Chełmca, Gródka nad Dunajcem, Łososiny Dolnej i Czchowa spotkają się aby zbilansować 15 lat istnienia Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego. Reanimacja, o której wspomnieliśmy na początku, jeszcze trwa - niedawno podpisano umowę z marszałkiem województwa Markiem Nawarą o przekazaniu 10 mln euro na dalszą rekultywację zbiornika.

- Kiedy zaczynaliśmy, wielu pukało się w czoło i mówiło, że nie wiemy, na co się porywamy - wspomina inicjator powstania ZGJR Zygmunt Paruch.

- Stan jeziora odpychał turystów, zamulenie przekraczało wszelkie granice. Nie uporaliśmy się z zamuleniem, bo to praca na dziesiątki lat. Ale każdy przyzna, że jakość wody w Jeziorze Rożnowskim znacznie się poprawiła.
Kiedy związek zaczynał działalność, w gminach położonych nad akwenem nie było ani jednej oczyszczalni ścieków. Teraz jest ich osiem. To było zadanie kompleksowe - oprócz kanalizacji i wodociągów, związkowe gminy wzięły się również za gazyfikację i telefonizację, by uczynić z tego terenu region atrakcyjny turystycznie.

- Do projektu ochrony wód Dunajca i Jeziora Rożnowskiego włączyliśmy również promocję turystyczną i kulturalną gmin - mówi obecny przewodniczący związku wójt Łososiny Dolnej Stanisław Golonka.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009