Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Zakończył się 45 Tydzień Kultury Beskidzkiej

Zakończył się 45 Tydzień Kultury Beskidzkiej
Zespół Regle z Poronina, laureat nagrody Festiwalu Folkloru Górali Polskich za muzykę i śpiew.

Druga konkursowa część TKB. 19. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, trwały od 6 do 9 sierpnia. Wzięło w nich udział 18 zespołów, w tym 3 polskie. Międzynarodowa Rada Artystyczna po dogłębnej analizie programów wszystkich zespołów Grand Prix przyznała tureckiej grupie Kocaeli Armelit. Sześć pozostałych nagród regulaminowych trafiło do zespołów z Portugalii, Słowenii, Czech, Rumunii, Meksyku, Bułgarii.

45. Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywał się pod patronatem Polski Dziennika Zachodniego. W tym roku nasz puchar trafił do zespołu Wisła z Wisły.

Wanda Then
POLSKA Dziennik Zachodni

Zakończył się 45 Tydzień Kultury Beskidzkiej

Data: 14 sierpnia 2008 Region: Beskidy

Za miłośnikami folkloru 45. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Na estradach głównych w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu oraz na imprezach towarzyszących w Istebnej, Jabłonkowie i Ujsołach wystąpiły 4 tysiące wykonawców. Spotkanie z folklorem polskim i światowym zakończyło się w niedzielę, wcześniej laureaci dwóch konkursowych części imprezy odebrali nagrody.


Festiwal Folkloru Górali Polskich trwał od 2 do 5 sierpnia. Wzięło w nim udział 18 zespołów, których prezentacje oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem etnografa dr Krystyny Kwaśniewicz.

Złote Żywieckie Serce otrzymał Regionalny Zespół Oldrzychowice z Oldrzychowic. Srebrne Żywieckie Serce wytańczył Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Żywiecka z Żywca, Brązowe Żywieckie Serce trafiło do Zespołu Regionalny Holny z Zakopanego.

Jury przyznało też nagrody regulaminowe za poszczególne elementy programu. Otrzymali je: Zespół Regionalny Biołodunajcanie z Białego Dunajca za prezentację wesela góralskiego, za dbałość o stroje i rekwizyty, Zespół Regionalny Istebna z Istebnej za właściwą formę prezentacji folkloru na scenie, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Podegrodzie z Podegrodzia za muzykę, śpiew i tańce. Zespół im. Jana Jędrola Regle z Poronina uhonorowany został nagrodą za śpiew i muzykę.

Na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem zakwalifikowane zostały zespoły Holny, Podegrodzie i Oldrzychowice

Jako samodzielna impreza 39. Festiwalu Folkloru Górali Polskich odbywał się także konkursu kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów i mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach. W kategorii kapele Złote Żywieckie Serce zdobyła kapela Hamernik z Krakowa, w kategorii grupy śpiewacze grupa męska Podegrodzcy chłopcy z Podegrodzia, w kategorii soliści instrumentaliści Józef Byrtek z Pewli Wielkiej grający na skrzypcach, w kategorii soliści multiinstrumentaliści Przemysław Ficek z Jeleśni. Złote Żywieckie Serce w kategorii soliści śpiewacy trafiło do Barbary Biegun z Przyłękowa, a w kategorii mistrz i uczeń - instrumentaliści do Rafała Wałacha z Jaworzynki. Laureatem głównym kategorii mistrz i uczeń - śpiewacy została Monika Wałach z Jaworzynki.

Fundatorem nagród było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ich pula wyniosła 17 000 zł.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009