Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Górale nie będą blokować tras narciarskich

Górale nie będą blokować tras narciarskich
Pracownik GAT Stefan Pilarz przygotowuje już ratrak do sezonu narciarskiego.

- Fakt, że do ministerstwa wpłynęła wspólna propozycja GAT i właścicieli gruntów, to wręcz epokowy postęp w tej sprawie. Teraz Warszawa czeka na dokumenty i argumenty Agencji, że proponując takie rozwiązanie nie działa ona na szkodę skarbu państwa. Ośrodek jest w złym stanie i wymaga poważnych inwestycji, najważniejsze jest jednak to, by uruchomić wszystkie wyciągi i przygotować go maksymalnie do sezonu. To będzie sygnał dla turystów, którzy chcieliby do nas przyjeżdżać oraz inwestorów - komentuje Wojciech Bydliński, burmistrz Szczyrku.


Z powodu 10-letniej kłótni wszyscy ponoszą straty

Spór między właścicielami gruntów a Gliwicką Agencję Turystyczną, administrującą ośrodkiem narciarskim i gruntami należącymi do skarbu państwa, trwa już 10 lat.

Efekt był taki, że kilka lat temu większość wyciągów w ogóle nie ruszyła, a w ubiegłym sezonie czynne były tylko przez 12 dni. Zagrodzone prywatne grunty blokowały możliwość korzystania z tras. Aż 9 z 13 wyciągów GAT leży bowiem na gruntach wspólnych. Na tylu też trasach samodzielnie działać nie może ani Agencja, ani prywatni właściciele. - W Szczyrku 80 proc. podmiotów żyje z turystyki. Nie dosyć, że zima nie zawsze nam dopisuje, to jeszcze własne spory nas dobijają - mówi Jakub Jakubiec, właściciel gruntu, przez który przebiega trasa, niezrzeszony w STOWAG.

Wanda Then
POLSKA Dziennik Zachodni

Górale nie będą blokować tras narciarskich

Data: 23 września 2008 Region: Szczyrk

Dobra wiadomość dla narciarzy! Po raz pierwszy od lat tej zimy w Szczyrku będą działać wszystkie wyciągi. Miłośnicy szusowania nie trafią już na zamknięte trasy narciarskie w Czyrnej-Solisku. To efekt porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem Właścicieli Gruntów a Gliwicką Agencją Turystyczną.

- Umowa jest taka, że GAT ogłosi przetarg na wydzierżawienie wyciągów narciarskich. To ureguluje wszystkie dotychczasowe nieprawidłowości. Do przetargu przystąpią wszyscy członkowie stowarzyszenia - mówi Stanisław Richter, prezes Stowarzyszenia Właścicieli Gruntów.

Dzięki porozumieniu korzyści z działania wyciągów będą mieli również właściciele gruntów, na których są wyciągi Agencji i przebiegają przez nie trasy narciarskie. Do tej pory mieli problemy z odzyskaniem od GAT pieniędzy.

- Pieniądze będą trafiać do nich i to oni będą się z nami rozliczać. To dla wszystkich korzystne rozwiązanie, a ośrodek będzie pracował całą zimę - wyjaśnia Marcin Kędracki, prezes GAT.

W pierwszym kwartale przyszłego roku ma powstać spółka, w której GAT będzie właścicielem i zostawi sobie 34 procent udziałów, resztę odsprzeda właścicielom gruntów.

- WMinisterstwie Skarbu Państwa pomysł zyskał pozytywną opinię - mówi Richter.

W Stowarzyszeniu jest 53 właścicieli gruntów i to przede wszystkim oni będą się starali o udziały w nowej spółce. Ma ona być pierwszym krokiem do całkowitego sprywatyzowania GAT, która przed prywatyzacją sprzeda swoje udziały dotychczasowym akcjonariuszom. Wówczas odrębne spółki powstaną w Korbielowie i Szczyrku. Tam też będą miały siedziby, by podatki mogły wpływać do właściwych gmin. Teraz pieniądze są zarabiane w Beskidach, a idą na utrzymanie niedochodowego basenu GAT w Gliwicach, zamiast na rozwój bazy w Szczyrku.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009