Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Pierwszy śnieg na początku listopada?

Pierwszy śnieg na początku listopada?
Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Pamiętajmy, że w ubiegłym roku pierwszy śnieg także spadł dość wcześnie, bo już na przełomie pierwszej i drugiej dekady listopada. Biorąc pod uwagę ostatnie ciepłe jesienie i zimy pojawienie się śniegu było bardzo wczesne, ale na przestrzeni wielu lat nie odbiegało to od normy, zwłaszcza, że zdarzało się poczuć na polskich nizinach prawdziwą zimę ze śniegiem i mrozem już pod koniec października.

TwojaPogoda

Beskidy24.pl

Pierwszy śnieg na początku listopada?

Data: 22 października 2008 Region: Beskidy

Pogoda szybko się zmienia. Przełom miesiąca przyniesie nam wichury i duże ochłodzenie, zaś początek listopada pierwsze opady śniegu...


Dzisiaj przez Polskę przechodzi chłodny front atmosferyczny niosący deszcze i spore ochłodzenie. W ciągu tygodnia pogoda z krajobrazów charakterystycznych dla babiego lata przejdzie najpierw w typowo jesienną, a następnie już w zimową.

Zgodnie z naszymi prognozami, pierwsze w tym sezonie opady deszczu ze śniegiem i śniegu zbliżają się nieubłaganie, w dodatku nadejdą wcześniej niż w ostatnich latach. Przyczyną są bardzo głębokie niże, które niemal jeden za drugim formują się nad wodami północnego Atlantyku. Ze względu na to, że Atlantyk jest cieplejszy niż zazwyczaj o tej porze roku, układy niskiego ciśnienia mają dodatkową energię by się rozbudowywać. Dla Europy oznacza to większe wahania ciśnienia, intensywniejsze opady, gwałtowniejsze wiatry i niższe temperatury.

Niże zaczną w ciągu następnego tygodnia schodzić znad Skandynawii coraz dalej na południe, a więc będą wędrować nie tylko nad południowym Bałtykiem, ale także nad Polską. Na przełomie października i listopada musimy się więc liczyć z pierwszymi jesiennymi wichurami, którym towarzyszyć będzie napływ zimnych mas powietrza z dalekiej północy.

Pierwsze efekty tego zjawiska odczujemy około najbliższego wtorku (28.10), kiedy nawet w godzinach popołudniowych w całym kraju nie będzie więcej niż 7-8 stopni. Nocami oznacza to spadki temperatury do zera. Początek listopada przyniesie jeszcze niższe temperatury, nawet poniżej 5 stopni w pełni dnia i lekki mróz w nocy. Padające deszcze zaczną więc przechodzić w deszcz ze śniegiem, a nawet w sam śnieg. Pokrywa białego puchu nie będzie się mogła jeszcze utrzymać, ponieważ za dnia temperatura będzie dodatnia, ale nocami na krótko mogą się miejscami pojawiać białe krajobrazy.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009