Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Wyjątkowo ciepło, burze i wiatr halny

Wyjątkowo ciepło, burze i wiatr halny
Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Niebo nad regionem jest pogodne, co potęguje odczucie ciepła. Na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Kujawach z kolei intensywnie pada deszcz, a miejscami przechodzą także burze. Wraz z nimi pada grad i porywiście wieje. W następnych godzinach silne burze, mogące powodować zniszczenia, pojawią się głównie w województwie kujawsko-pomorskim, w zachodniej części warmińsko-mazurskiego i wschodniej części pomorskiego.

Temperatura popada w skrajności, ponieważ pomiędzy zachodnim a wschodnim krańcem województwa wielkopolskiego notuje się aż 10 stopni różnicy. Halny osłabnie w nocy, zaś nad Bałtykiem z biegiem godzin wiatr sztormowy będzie się nasilać i nocą może przekraczać prędkość 100 km/h. Należy więc zachować szczególną ostrożność, zarówno podczas burz jak i wichur.

TwojaPogoda.pl

Beskidy24.pl

Wyjątkowo ciepło, burze i wiatr halny

Data: 30 października 2008 Region: Beskidy

Zgodnie z zapowiedziami mamy dzisiaj w Polsce bardzo dynamiczną pogodę. Pojawiają się najróżniejsze zjawiska atmosferyczne od burz i wichur po fale ciepła i ulewy. Tematem numer jeden jest wiatr halny, który szaleje na południu kraju. Wciąż sieje spustoszenie na Podhalu i Podbeskidziu.


W Bielsku-Białej porywy południowego wiatru wzrosły do 120 kilometrów na godzinę, natomiast w Zakopanem wieje słabiej, ale i tak mocno, do 90 km/h. Wiatr łamie gałęzie, unosi liście i zrywa linie energetyczne. W regionie kilka tysięcy ludzi jest pozbawionych prądu. Energetycy na bieżąco usuwają awarie, ale halny nadal wieje i należy się spodziewać dalszych przerw w dostawach energii elektrycznej. Kilka drzew upadło na drogi, dlatego trzeba się liczyć z utrudnieniami w podróży.

Do groźnego wypadku doszło na ulicach Bielska-Białej, gdzie drzewa upadły na dwa autobusy w wyniku czego 8 osób zostało rannych. Wysoko w górach halny osiąga od 120 do 150 km/h przez co m.in. nie kursują wyciągi. Wpływ halnego jest widoczny nie tylko na południu kraju, ale także w centrum. W pasie od Krakowa aż po Łódź temperatura osiąga wyjątkowe wartości jak na kres października, dochodząc w cieniu do 21 stopni.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009