Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Szpej zimowej turystyki

Szpej zimowej turystyki

Kije teleskopoweKije
Można stosować narciarskie zjazdowe lub biegowe (turyści narciarze), ale uniwersalne są tzw. teleskopy.Mają regulowaną długość, a to pozwala na ich wydłużanie i skracanie w zalezności od kąta nachylenia stoku. Piechurowi ewidentnie odciążają stawy, a turystom narciarskim łatwiej iść trawersem na pochyłych stokach (jeden kij krótszy, drugi dłuższy). Mogą mieć specjalne końcówki i delikatne rączki.
Wybór jest bardzo duży (jakościowo i cenowo). Polecamy kijki z 3 części dla piechurów a z 2 części dla narciarzy turystów. Kijki mogą po wykręceniu talerzyków służyć również jako prowizoryczna sonda lawinowa. Najlepiej kijki firm: Leki, Kohla.

Plecak 60-litrowyPlecak

Najlepiej większy ok. 60 litrów (duża ilość ubioru, termos, ewentualna kuchnia, mocowanie szpeju itd.), z dobrej cordurowej tkaniny, koniecznie z trokami do mocowania raków, kijków, karimaty i z paskami bocznymi do mocowania nart (dla turystów narciarzy).

Obowiązkowo pas piersiowy i pas biodrowy !
Dobrze kupic plecak z mozliwością używania "Camel Bag-a" (rurka na picie na zewnątrz przy szelce). Dobrze mieć pokrowiec na plecak (zimowe mżawki potrafia być upierdliwe).

Polecamy plecaki: Hi Mountain, Milo, Salewa, Karrimior. Nie polecamy plecaków miejskich i starych na stelażu. Są tylko utrapieniem w górach w czasie zimy.

Pamiętajcie:
Zawsze w plecaku płachta NRC !!!

J.C.
Beskidy24

Data: 2 luty 2008

Szpej zimowej turystyki

Poradnik turysty (wg. J. Radliński, W.Wierba)


StuptutyStuptuty
Czyli po prostu ochraniacze na łydkę, które skutecznie ochraniają nogę przed wodą, śniegiem, błotem. Przydatne zwłaszcza w świeżych puchach i śniegach grząskich.

Występują w dwóch wersjach: krótkiej i długiej.
Krótkie stuptuty osłaniają tylko cholewkę buta i kończą się tuż nad kostką. Na ogół nie sa rozpinane i do ich zakładania trzeba zdjąć buty. Nadają się tylko na letnie wędrówki.

Długie stuptuty sięgają od poziomu podeszwy buta aż do kolana, a nawet powyżej. Powinny chronić również język buta, który jest najbardziej newralgicznym punktem jeśli chodzi o przemakanie. Przy torowaniu w kopnym śniegu są niezastąpione.

Kupujcie wyłącznie dobrej jakości stuptuty, szyte z materiałów Cordurowych, oddychających tj. Gore-tex. Bardzo ważny jest zamek błyskawiczny, najlepiej YKK oraz rzepy czyli taśma Velcro na którą zapinamy patkę osłaniającą zamek. Paski pod podeszwę muszą być wykonane z gumy neoprenowej lub linki stalowej. Zamek powinien być zapinany z przodu !!! Na dole powinien być solidny zatrzask, który ochroni zamek przez rozerwaniem. Stuptuty musza mieć haczyki na sznurowadła, co utrzyma ochraniacz w jednej pozycji (nie zsunie się z buta). W połowie wysokości i pod kolanem powinny mieć ściągacze w celu ścisłego przylegania do łydki. Polecamy stuptuty firm Mammut, Vaude, Lhotse, Milo.

Foki MoheroweFoki (dla turystów narciarzy)
Zadaniem fok jest utrzymanie nart przy podchodzeniu ale tak, aby można je było przesuwać w przód.Foki dzielimy na trzy grupy:

Foki Moherowe - pokryte naturalnym moherem, maja najlepszy poślizg i dobre trzymanie, ale są delikatne, łatwo je przeciąć, szybciej "łysieją" przy intensywnej turystyce narciarskiej, starczają zwykle na 2-3 sezony, później można zregenerować klej (gorzej z włosiem), są najdroższe.

Foki syntetyczne - pokryte nylonowym włosem. Bardzo dobrze trzymają i są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Mają za to bardzo kiepski poślizg. Polecane na ciężkie wyrypy zimowe, niegroźne jest dla nich spotkanie z korzeniem lub kamieniem. Najtańsze !!!

Foki mieszane "miksty" - mieszanina moheru i nylonu, mają być uniwersalne (wg. producentów) - łączyć zalety moheru i syntetyku, czyli zapewnić dobry poslizg i dużą odporność na uszkodzenia. Ceny średnie.

Można już kupić specjalne impregnaty do fok, które eliminują prawdziwą udręke, jaką jest klejenie się śniegu do fok. Polecamy foki z systemem zapinania "kombi", czyli zaczepy z przodu i z tyłu - najlepiej trzymają. Na długich, ciężkich wyrypach są najlepsze. Polecamy foki firm: Colltex, montana, Kohla. 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009