Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Trzymaj się szlaku

Trzymaj się szlaku

O ograniczeniach wynikających z przepisów o ochronie przyrody na swej stronie internetowej przypomina turystom także czeskie Ministerstwo Środowiska. Wzdłuż polskiej granicy znajduje się jeden park narodowy (Karkonosze) oraz kilka rezerwatów (między innymi na zachodnich zboczach tłumnie odwiedzanej przez turystów Czantorii).

Zagadką wciąż pozostaje, gdzie będzie można przekraczać granicę w Tatrach. Słowacy już jesienią sygnalizowali bowiem, iż rozważają zmianę przebiegu, bądź wręcz likwidację niektórych szlaków dochodzących do granicy, by w ten sposób uniemożliwić przejście na swoją stronę tłumom polskich turystów. Tylko w ubiegłym roku polskie Tatry odwiedziło ponad 2,5 miliona gości. Wśród przeznaczonych do likwidacji szlaków najczęściej wymieniało się ten prowadzący na Kasprowy Wierch.

Juraj Bobula zapowiedział, że po zimowej przerwie (tj. po 15 czerwca) otwarte dla ruchu transgranicznego zostaną szlaki przez przełęcz Tomanową i przez Bobrowiec do Juranowej Doliny.


Michał Wroński
POLSKA Dziennik Zachodni


Data: 29 luty 2008 Region: Beskidy

Trzymaj się szlaku


Wiosną turyści wędrujący po górach po raz pierwszy nie nie będą musieli oglądać się na pograniczników. Wejście Polski do strefy Schengen pozwala przekraczać granice z Czechami i Słowacją bez kontroli Straży Granicznej. Okazuje się jednak, że traktat z Schengen nie daje nam prawa do przekraczania granicy gdzie tylko zechcemy.


Turyści muszą pamiętać, że na terenie rezerwatów i parków narodowych przekraczanie granicy dopuszczalne jest tylko na oznakowanych szlakach. Kto o tym zapomni, może dostać mandat. Nie wypisze mu go pogranicznik, ale strażnik przyrody. Dotyczy to głównie cennych przyrodniczo obszarów chronionych - dopowiada major Marek Jarosiński, rzecznik karpackiego oddziału Straży Granicznej, któremu podlega odcinek polsko-słowackiej granicy od Beskidu Śląskiego po Bieszczady.

Do polskiej granicy bezpośrednio przylegają trzy słowackie parki narodowe - tatrzański, pieniński i bieszczadzki. Wszędzie tam granicę przechodzić można wyłącznie na oznakowanych szlakach.

Swobodne poruszanie się turystów ograniczone jest nie tylko w parkach narodowych. Jak tłumaczy Juraj Bobula ze słowackiego tatrzańskiego parku narodowego granicę można swobodnie przekraczać wyłącznie na obszarach objętych tzw. 1 i 2 strefą ochrony przyrody. W przypadku stref oznaczonych stopniami 3, 4 i 5 obowiązują te same zasady, co w parkach narodowych. Takich obszarów zaś nie brakuje - tylko w Beskidzie Żywieckim najwyższa, piąta strefa ochrony roztacza się po słowackiej stronie granicy wokół Pilska i Babiej Góry. 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009