Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Wschód słońca na Babiej Górze

Wschód słońca na Babiej Górze

Poniżej jeden z wariantów wejścia na Babią Górę.


Babia Góra (1725m.)
Wejście: Płaj - Akademicka Perć - Diablak
Zejście: Diablak - Sokolica - Przeł. Krowiarki
Czas: 6-7godz.
Trudności: przy dobrej pogodzie na Akademickiej Perci niewielkie (Czarny Dziub - łańcuchy)
Uwaga: przy złej pogodzie Babia Góra staje się bardzo niebezpieczna, liczne pobłądzenia i wypadki (w tym śmiertelne) nie pozwalają lekceważyć wejścia na szczyt.
Dojazd: do Zawoi, a potem na Przełęcz Krowiarki na parking. Dobre połączenie PKP i PKS.
Trasa prowadzi przez najpiękniejsze zakątki Babiogórskiego Parku Narodowego, ma w swej szczytowej partii charakter wędrówek tatrzańskich.
Warto: Zwiedzić największą polską wieś Zawoję oraz znajdujące się tam Muzeum BPN, a także zaliczyć słynny wschód słońca na Diablaku.

Uwagi ogólne:
sprzęt turystyczny taki, jak na wycieczki w Tatry - tu nie ma możliwości schowania się w beskidzkim lesie, góra jest wietrzna, mglista, słynie z gwałtownych załamań pogody! Schronisko Markowe Szczawiny w remoncie, obecnie ograniczona miejsc noclegowych w GOPR-ówce na Markowych Szczawinach !

Na Markowych Szczawinach (warto przed wejściem w Akademicką Perć dojść płajem do budowanego nowego schroniska) znajduje się tu bardzo ciekawy Ogród Roślin Babiogórskich.
Na Diablaku są specjalnie ułożone, kamienne murki osłaniające od wiatru dla turystów czekających na wschód słońca. Wycieczkę taką polecamy w okresie czerwiec - wrzesień, nie jest wtedy zbyt zimno na nocne oczekiwanie.


Skitoury:
zimą Babia Góra jest bardzo popularnym miejscem spotkań miłośników skitouringu, którzy najczęściej wchodzą na szczyt z Krowiarek przez Sokolicę, a zjazd odbywa się przez Przełęcz Brona na Markowe Szczawiny. Odcinek Sokolica - Przełęcz Brona narażony na bardzo silne wiatry, a Babia Góra na lawiny! Trasa zimowa jest świetnym treningiem przed wyprawami skitourowymi w Tatry.
Polecamy!

Jacek Cielniaszek

Beskidy24


Data: 16 grudnia 2007 Region: Zawoja

Wschód słońca na Babiej Górze


Relacja z czerwcowej wycieczki na Babią Górę Nieformalnej Grupy Sportów Górskich Asocjacja Dzień Świra.


NGSG Asocjacja Dzień Świra tradycyjnie, zawsze w czerwcu wyjeżdża na wschód słońca na Babią. Zawsze na rozpoczęcie sezonu letniego, a więc około 20 czerwca każdego roku. Korzysta z transportu i organizacji kooła turystycznego z Łazisk, gdzie wycieczki te odbywają się już kilkadziesiąt lat.


Oto przebieg wycieczki w postaci konspektu.

  1. Wyjazd: 18godz. z Łazisk autokarem na Krowiarki.
  2. Trasa: z Krowiarek na Sokolicę (postój, posiłek), a następnie granią na Diadlak.
  3. Pobyt na szczycie: ciepłe ubranie, czapki, rękawiczki, termosy, a nawet płachty biwakowe są niezbędne - noce są bardzo zimne, wszyscy mimo tatrzańskiego wyposażenia bardzo wyziębli (podejście na szczyt rozgrzało, a kilka godzin siedzenia na Diablaku wyziębiło organizmy)
  4. Wschód słońca - był na pewno, ale mgły i zachmurzenie nie pozwoliły oglądać tego cudu matki natury.
  5. Zejście: Akademicką Percią i Płajem na Krowiarki.
  6. Zakończenie: ognisko z browarkiem i kiełbaską na Krowiarkach ufundowane przez organizatora.
  7. Wejście miało charakter grupowy (ok. 40 osób) co trochę dziwnie wyglądało - długi "wąż" turystów z czołówkami, w nocy na grań to niezapomniany widok.
  8. Wdrodze powrotnej długi postój w Zawoi i zwiedzanie Muzeum BPN.
  9. Przepisy jak w każdym parku narodowym, nie radzimy niczego zbierać, zrywać itp. Grożą za to wysokie kary, a filance parkowi w tym rejonie są bardzo aktywni!
  10. Dla ekstremalistów z przerostem czynnika ADHD i zapotrzebowaniem (zwiększonym) na adrenalinę polecamy wschód słońca zimą, bardzo długa noc i warunki zimowe powodują, że jest to wyprawa dla twardzieli wręcz górskich herosów. Autor tego opracowania próbował raz w młodości (ech te swetry z owczej wełny i pumpy na nogach - łza się w oku kręci) i dostał tak w dupę, że więcej już nie próbował. Ale warto spróbować! Zwłaszcza gdy jest się młodym i sprawnym.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009