Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Kronika TOPR 2.09.2008

Kronika TOPR 2.09.2008
Wołowiec i Rohacze we wrześniu  Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Po godz.15-tej podczas zejścia z Grzybowca do Dol. Strążyskiej upadł i złamał rękę 59-letni turysta z Niemiec. Rannego po udzieleniu I pomocy przetransportowano do szpitala.

Po godz. 18-tej podczas zejścia z Czarnego Stawu nad M. Oko. upadła doznając kontuzji stawu skokowego 19-letnia turystka z Czeladzi. Ranną po zaopatrzeniu śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Piątek 29.08

Po godz. 16-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano 32-letniego taternika z Warszawy, który podczas wspinaczki na jednej z dróg na Kościelcu odpadł doznając kontuzji stawu skokowego.

Sobota 30.08
W godzinach rannych z M. Oka do szpitala przewieziono 4 turystów ze Szwecji, skarżących się na silne dolegliwości gastryczne.

W Tatrach piękna wrześniowa pogoda. Dobry czas na tatrzańskie wędrówki. W ciągu dnia jest ciepło, ale noce już są bardzo chłodne. W Tatry zjeżdżają turyści, którzy w ciszy, chcą powędrować po Tatrach. Z reguły są to doświadczeni turyści, dobrze wyekwipowani i znający Tatry. Ratownicy mają więc nadzieję, że wrzesień będzie dla nich mniej pracowity niż wakacyjne miesiące, kiedy to po Tatrach wędrowało sporo "przypadkowych" turystów.

Adam Marasek
TOPR

Data: 2 września 2008 Region: Tatry

Kronika TOPR 2.09.2008


Minęły wakacje. Opustoszało Zakopane, po Tatrach da się już w spokoju wędrować. Takiego tłumu turystów już dawno w Tatrach i na Podhalu nie było. W wakacyjne miesiące zdarzyło się sporo wypadków. W większości były to wypadki do których mogło by nie dojść, gdyby turyści uważniej poruszali się po szlakach a przed wszystkim wędrowali w odpowiednim obuwiu. Nie było by wtedy tylu kontuzji stawów czy złamań kończyn spowodowanych poślizgnięciami czy po prostu nieostrożnością. Martwi również spora liczba zasłabnięć na szlakach. Nie świadczy to dobrze o stanie zdrowia Polaków, zwłaszcza, że dotyczyło to również całkiem młodych osób.

I tak w miesiącach lipiec-sierpień ratownicy TOPR udzielili pomocy 128 osobom. Zorganizowano 43 wieloosobowych wypraw ratunkowych. 50 osób ratowano przy użyciu śmigłowca.

Ostatni tydzień wakacji był również bardzo pracowity.

Poniedziałek 25.08
Około godz, 13-tej w rejonie Karczmiska poważnie zasłabła 18-letnia turystka z Jawora. Została ona śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

Po godz. 18-tej podczas zejścia z Grzybowca do Dol. Strążyskiej upadła i złamała nogę 23-letnia turystka z Mińska Mazowieckiego. Ratownicy po udzieleniu I pomocy w noszach francuskich znieśli ją do Dol. Strążyskiej i dalej samochodem przewieźli do szpitala.

Wtorek 26.08
W godzinach popołudniowych z 5-ciu Stawów do szpitala przetransportowano 17-letnią turystkę z Jaworzna skarżącą się na silne dolegliwości brzuszne.

Po godz. 21-szej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 17-letniego turystę z kontuzją stawu skokowego.

Środa 27.08
Około godz. 13-tej podczas zejścia z 5-ciu Stawów do M. Oka w rejonie Żlebu Żandarmerii upadła doznając kontuzji stawu skokowego 48-letnia turystka z Kłodzka. Ranną śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Po godz. 14-tej ratownicy zostali wezwani na Gubałówkę gdzie na zjeżdżalni złamała nogę  59-letnia turystka z Łodzi. Ranną po udzieleniu I pomocy ratownicy przetransportowali do szpitala.

Około godz. 15-tej ratownicy zostali wezwani nad Czarny Staw nad M. Okiem gdzie podczas zejścia z Rysów poślizgnął się doznając kontuzji stawu skokowego  14-letni turysta z Niepołomic. Ratownicy z pokładu śmigłowca desantowali się w rejonie wypadku. Po udzieleniu I pomocy ranny turysta w noszach francuskich został windą wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009