Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Traktorem przez Andy i Patagonię

Traktorem przez Andy i Patagonię
Niepokonany Ursus - prototyp turystyczny  Fot.: Arch. Traktoriada

Ciężarówka jest naszym domem, magazynem, i wozem transmisyjnym.
Za pozostałe środki lokomocji służą nam rowery, wielbłądy, stopy, pontony/łodzie/tratwy, konie etc...

Kalendarium awarii:


2002:
Lipiec: na trasie Poznań - Gdynia siada alternator
Sierpień-Grudzień: odpada lewe lusterko, lewy błotnik, siada rozrusznik, nie działają zamki od drzwi.

2003: odpada prawe lusterko, tylna wycieraczka

2004: wymiana akumulatora

2005: zaczynają odklejac się szyby, palą się bezpieczniki, poszczególne elementy kabiny się rozpadają.

2006: po raz pierwszy Ursus stanął - zatkany ssak - czyszczenie dolnego zbiornika paliwa, wyciek paliwa z prawego przedniego łożyska

źródło: Rabka.pl, Traktoriada.org

Beskidy24.pl

Data: 30 listopada 2008 Region: Rabka-Zdrój

Traktorem przez Andy i Patagonię


28 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Rabce-Zdrój gościła para polskich podróżbików - Beata Kaczor i Marcin Obałek, tórych wyczyn został nominowany do nagrody National Geographic Travelery za rok 2008 w kategorii Podróż Roku. W 2002 wyruszyli oni z grupą kolegów w wyprawę dookoła świata traktorem Ursus 6014 z przyczepą, a towarzyszyła im adaptowana ciężarówka Mercedes jako warsztat naprawczy.

Jednym z celów tej ekspedycji była promocja polskich traktorów i szerzej polskiej myśli technicznej. Na miejscu okazało się, że nasze osiągnięcia nie są tam zupełnie nieznane, bo policja w Boliwii jeździła polonezem, a i traktorów nie musimy się wstydzić, bo zdarzało się, że nasz Ursus musiał wziąć na hol niemiecki szmelc czyli wspomnianego Mercedesa.

Nasi studenci rozpoczęli podróż od stolicy Urugwaju Montevideo, dokąd wraz ze sprzętem dopłynęli statkiem. Stamtąd pojechali już traktorem do Argentyny, a dalej przez Andy wjeżdżając na wysokości powyżej 5 tys. m n.p.m. do Chile, Peru i Boliwii. Zamierzali dojechać do Ekwadoru, ale ze względu na krwawe zamieszki i rozruchy musieli zawrócić i skorygować swe plany. Pojechali z powrotem na Południe i dotarli do najdalej położonego argentyńskiego portu w Patagonii. Po drodze zaliczyli mnóstwo przygód, obejrzeli niesamowite krajobrazy, ale ekspedycję musieli zakończyć z powodu postawienia fabryki Ursus w stan likwidacji. Nie tracą jednak nadziei, że będą mogli ją kontynuować, bo podróżowanie stało się ich zawodem i sposobem na życie. A że znaleźli w Ameryce sześć stanowisk archeologicznych, w tym dwa po zupełnie nieznanych dotąd cywilizacjach indiańskich… To temat na zupełnie inną opowieść.

Podróżnicy o Ursusie...
Za środek transportu służy nam m.in. ciągnik rolniczy URSUS 6014 przygotowany przez ZPC URSUS S.A. oraz ciężarówka Mercedes 1017 LS przystosowana do wymogów podróży.

Parametry techniczne pojazdów nie pozwolają z pewnością na rozwijanie rekordowych prędkości i szybkie przemierzanie kolejnych krajów. Wręcz przeciwnie, pokonując dziennie średnio 150 km jesteśmy w stanie lepiej przyjrzeć się odwiedzanym miejscom, a co więcej, tak doskonały wóz terenowy, jakim jest traktor, pozwoli na dotarcie w strony, w które ze względu na kiepskie drogi lub ich brak dociera niewielu, a materiały i publikacje są nader rzadkie.


GaleriaKomentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009