Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » W Tatrach II stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach II stopień zagrożenia lawinowego
Na poprawę pogody trzeba będzie poczekać jeszcze kilka dni. Mimo iż opady od początku nowego tygodnia będą słabnąć, a niebo będzie się rozpogadzać, to jednak jeszcze będzie silnie wiało. Korzystniejsza aura spodziewana jest mniej więcej od połowy tygodnia. Wówczas najprawdopodobniej pierwszy raz w tym sezonie będzie można skorzystać z białego puchu, na przykład jeżdżąc na nartach lub skacząc na desce.


Data: 23 listopada 2008 Region: Tatry

W Tatrach II stopień zagrożenia lawinowego


Nawet 20-30 centymetrów śniegu spadło od wczoraj na stoki i szczyty Tatr. Dzięki temu pokrywa śnieżna wzrosła do 25 centymetrów na Kasprowym Wierchu i nawet 40 centymetrów w rejonie Hali Gąsienicowej.


W związku z dalszymi opadami i silnym wiatrem TOPR zdecydował się wprowadzić drugi stopień zagrożenia lawinowego w 5-stopniowej skali, co oznacza zagrożenie umiarkowane. Możliwe jest samorzutne schodzenie pojedyńczych lawin małych rozmiarów. Pokrywa śniegowa jest na ogół umiarkowanie stabilna, ale na stokach bardzo stromych o nachyleniu 35-40 stopni, a zwłaszcza na ekstremalnie stromych o nachyleniu równym, lub większym niż 40 stopni może być mało stabilna.

W Karpatach wieje silny północny i północno-zachodni wiatr osiągający w porywach 70-80 km/h i powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Widzialność jest ograniczana dodatkowo przez gęstą mgłę. Nad ranem temperatura spadła do minus 16 stopni, obecnie wzrosła do minus 14 stopni.

W Sudetach, gdzie pokrywa śnieżna sięga 20-30 centymetrów, obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Temperatura wzrosła dzisiaj najwyżej do minus 10 stopni. Co jakiś czas sypie śnieg, który jest roznoszony przez wiatr osiągający w porywach 100 km/h. Podobnie jak w Karpatach, panuje gęsta, marznąca mgła, która powoduje gołoledź. Na szlakach jest bardzo ślisko i niebezpiecznie, dlatego ratownicy odradzają jakichkolwiek wyjść w góry.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009