Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Przed świętami idź po choinkę do sklepu, a nie lasu

Przed świętami idź po choinkę do sklepu, a nie lasu
Hubert Kobarski z Nadleśnictwa Bielsko mówi, że w tym roku leśnicy posadzili 100 tys. sztuk jodły

Rozporządzenie ma ochronić naturalne i sztuczne odnowienia jodłowe w całym województwie śląskim. Ochroną objęte są drzewka jodły pospolitej na stanowiskach naturalnych do wysokości 5 metrów.

- Zdarzały się przypadki nielegalnej wycinki jodły - mówi Hubert Kobarski z Nadleśnictwa Bielsko.
- Jednak w ostatnich dwóch, trzech latach ani policja, ani straż leśna nie odnotowują przypadków kradzieży. Być może dlatego, że to się nie opłaca. Ładną choinkę za kilkadziesiąt złotych można kupić w każdym hipermarkecie.

Za kradzież drzewa w lesie grozi kara od trzech miesiący do pięciu lat więzienia.

Jacek Drost
POLSKA Dziennik Zachodni

Data: 21 listopada 2008

Przed świętami idź po choinkę do sklepu, a nie lasu


Zbliżają się święta, a wraz z nimi choinkowe szaleństwo. Jak co roku niektórzy zdecydują się na sztuczne drzewka, inni - bardziej egzotyczne, jeszcze inni - prawdziwe choinki. Sztuczne, a niebawem żywe drzewka będzie można kupić w każdym hipermarkecie. Ceny będą się wahały od 40 do 60 złotych. Niestety, zdarzą się osoby, które po choinkę, na przykład jodłę, będą chciały wybrać się do lasu. Powinny jednak wiedzieć o tym, że jodła pospolita, która w województwie śląskim jest gatunkiem znajdującym się w recesji, zgodnie z zarządzeniem wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, została objęta okresową ochroną.

Jodła pospolita występuje głównie w lasach podgórskich, górskich i wyżynnych. Naturalne stanowiska drzewa znajdują się w Beskidach, a także na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Od kilkunastu lat jodła znajduje się w recesji. Powód? Jej niska odporność na zanieczyszczenia powietrza i na gwałtowne obniżanie się poziomu wód gruntowych. Dramatyczną sytuację jodły pogłębia fakt długiego okresu hodowli tego gatunku w szkółkach, który trwa od 4 do 5 lat. Dla porównania świerk wymaga jedynie dwuletniego cyklu hodowli w szkółce. Dodatkową trudność stanowi uzyskiwanie nasion, które muszą być zbierane w odpowiednim terminie, ze względu na rozsypywanie się szyszek.

Wysokie, dochodzące do 40 metrów drzewa, niezwykle regularne w swej formie zachwycają swoją budową i dostarczają cennego surowca. Jakość drewna jodłowego docenia przede wszystkim branża budowlana. Dlatego przyczyn ginięcia jodły nie trzeba szukać daleko. W ostatnich latach obserwowaliśmy bowiem zmasowane pozyskiwanie tego gatunku w górach na potrzeby budownictwa. Na domiar złego terenów wycinki nie odnawiano jodłą, lecz zastępowano świerkiem.

Na Śląsku brak jest aktualnie jodłowych drzewostanów nasiennych. Jedyne pozostałości dawnych lasów jodłowych to kilka hektarów lasu na zboczach Równicy w Ustroniu oraz lasy w Ujsołach i Jeleśni .

Na Jurze jodła występuje w dość dobrym stanie zdrowotnym w rejonie Koszęcina, Kłobucka i Złotego Potoku. Rozporządzenie wojewody, wprowadzone na mocy ustawy o ochronie przyrody z 2004 r., obowiązuje od 15 października tego roku do 15 stycznia 2009 roku. Właśnie w tym okresie jodły są narażone na masowe wycinanie drzewek na choinki.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009