Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Lawina może zejść w każdej chwili

Lawiniska w Dolince Pustej w Tatrach  Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Lawiniska w Dolince Pustej w Tatrach Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Poza Tatrami również nie jest bezpiecznie. Odradzamy wypraw w Beskidy i Sudety, gdyż tam obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jedynie w Bieszczadach utrzymano drugi stopień w 5-stopniowej skali. Mimo to możliwość zejścia lawin jest spora i nie można jej w żadnym razie zbagatelizować.

TwojaPogoda.pl

Beskidy24.pl

Data: 15 luty 2009 Region: Tatry

Lawina może zejść w każdej chwili


Sytuacja w Tatrach błyskawicznie się pogarsza, co ma związek z intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Powodują one, że wzrasta zagrożenie lawinowe. Dlatego też ratownicy górscy zdecydowali się na ogłoszenie czwartego, przedostatniego w skali stopnia zagrożenia zejściem lawiny.

W ciągu trzech ostatnich dni spadło ponad 60 centymetrów śniegu. W Dolinie Pięciu Stawów pokrywa ma już wysokość 220 centymetrów i nadal się zwiększa. Czwarty stopień oznacza zagrożenie duże. Według informacji TOPR-u możliwe jest samorzutne schodzenie dużych lawin, zagrażających miejscom zazwyczaj bezpiecznym, często osiągając przeciwstoki. Mechaniczne wyzwolenie lawiny jest bardzo prawdopodobne już na umiarkowanie stromych stokach o nachyleniu równym lub mniejszym niż 30 stopni przy małym dodatkowym obciążeniu z bardzo dużej odległości.

Ratownicy zalecają zaniechania wszelkich wyjść w teren wysokogórski oraz rezygnację z poruszania się w partiach niższych pod i po stokach o nastromieniu 30 stopni i więcej. Tak wysokie zagrożenie lawinowe ogłaszane jest bardzo rzadko. Ostatnio takie ilości śniegu w Tatrach mieliśmy w 2005 roku, kiedy na Kasprowym Wierchu leżało go 240 centymetrów.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009