Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Szlak Tradycyjnego Rzemiosła

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski, to nie tylko zwyczajne oglądanie prac twórców, ale znacznie głębsze uczestnictwo w procesie tworzenia. To nie tylko skanseny i muzea, ale również spotkania z artystami, warsztaty i pokazy na których odwiedzający mogą zarówno zobaczyć jak się tworzy sztukę, a i nierzadko też, spróbować własnych sił w jej tworzeniu. To również imprezy plenerowe, które pozwalają na aktywne spotkanie z tradycyjną kulturą Beskidów. Spotkanie o tyle niezwykłe, że nawiązujące do zanikającej tradycji rękodzielniczej, której – jeśli nie będziemy chronić – za kilkanaście lat już nie zobaczymy.

Szlak chętnie przyjmie wszystkich – dzieci, które będą wspaniale się bawić na warsztatach malowania na szkle lub przy własnoręcznym tworzeniu ceramicznych wazoników dla babci; rodziców, którzy chcą pokazać dzieciom, że na świecie są jeszcze inne zabawki poza „Barbie made In China”; nauczycieli, którzy chcą edukować poprzez aktywną naukę i wszystkie osoby, które szukają pomysłu na spędzenia urlopu na łonie natury.

Celem Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski jest nie tylko stworzenie nowej i wyjątkowej propozycji turystycznej, ale również ochrona zanikających zawodów, rozwój i aktywizacja lokalnej społeczności i dbanie o to, by nasza tradycyjna, małopolska kultura nie zanikła. W trakcie realizacji projektu okazało się, że wielu osobom i instytucjom, zagadnienia te, też leżą na sercu, dlatego do projektu zaproszono: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie, samorządy gmin województwa małopolskiego oraz wiele instytucji i organizacji z regionu.

Samo powstanie Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego, jak również Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, w ramach projektu: Kompleksowe wsparcie i upowszechnienie tradycyjnego rzemiosła, ginących zawodów i dziedzictwa kulturowego regionu – rozwój i aktywizacja społeczności lokalnej.

Zapraszam serdecznie do zapoznania sie z projektem na stronach internetowych:

Małopolska: www.szlakrzemiosla.pl,
Podkarpacie: www.podkarpacie.szlakrzemiosla.pl

Data: 30 sierpnia 2010

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła


Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski to innowacyjny i długofalowy projekt współprowadzony z kilkoma instytucjami i organizacjami z regionu Małopolski – dzięki niemu możliwa jest nie tylko ochrona tradycyjnego rzemiosła, ale również szersze poznanie naszej kultury i tradycji w aktywny i ciekawy sposób.



SZLAK TRADYCYJNEGO RZEMIOSŁA to pomysł na niekonwencjonalny sposób spędzenia wolnego czasu, na połączenie aktywnego wypoczynku z nauką technik rzemieślniczych, a przede wszystkim zachęta do spotkań z ludźmi, dla których rzemiosło i rękodzieło jest nie tyle zawodem czy hobby, ale pasją i życiem. Podróż Szlakiem jest również okazją do odwiedzenia pięknych i ciekawych miejsc, leżących najczęściej poza głównymi trasami turystycznymi. Szlak prowadzi nas od domu do pracowni twórcy, od warsztatu rzemieślnika do pobliskiej izby regionalnej. Szlak daje możliwość wyboru interesującego regionu, tematyki czy rodzaju aktywności i opracowanie własnej trasy podróżowania. Szlak jest wciąż otwart na nowych twórców i miejsca niezwykłe. Już niedługo baza zostanie poszerzona o kolejnych kilkadziesiąt osób i obiektów.

W ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski zgromadzono i nawiązano liczne kontakty z regionalnymi artystamii rzemieślnikami z różnych branż – m.in. koronkarstwa, garncarstwa, rzeźby, zabawkarstwa.

Szlak został w tym roku powiększony o kolejnych twórców oraz rzemiosła i dziś liczy sobie blisko 200 twórców, reprezentujących 28 rzemiosł w ponad 100 miejscowościach Małopolski i Podkarpacia. Rzemieślnicy i artyści zapraszają do odwiedzenia swoich pracowni, umówienia się na indywidualne warsztaty, wzięcia do ręki dłuta, szydełka czy gliny. Samodzielnie zrobiona koronkowa serwetka, wystrugane własnoręcznie drewniane zabawki czy wykonane na prawdziwym kole garncarskim naczynia, będą zapewne cenną pamiątką z weekendowych wypadów za miasto. W ramach Szlaku, systematycznie poszerzającego się o kolejnych przedstawicieli ginących zawodów i twórczości ludowej, odbywają się również liczne spotkania, prezentacje oraz wystawy. Obecnie Szlak Tradycyjnego Rzemiosła tworzy sześć tras Małopolski – Suska, Limanowska, Gorlicka i Sądecka, Krakowska i Tarnowska oraz 4 trasy Podkarpackie – Bieszczadzka, Leżajsko-Kolbuszowska, Łańcucka i Strzyżowsko-Tarnobrzeska (w galerii znajduje się mapka poglądowa).


Galeria



Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009