Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Z cyklu Ekotrucie - Rzeka śmieci

Z cyklu Ekotrucie - Rzeka śmieci

Gorzej sytuacja wygląda z "tubylcami". W myśl zasady "my home, my castle" na posesjach lśni i błyszczy, a za płotem... bo to już nie na mojej działce.

Nie wiem, czy działania uświadamiające poziom dewastacji potoków coś zmienią. To raczej bicie piany lub walenie grochem o ścianę. W tym roku udało się stworzyć akcję sprzatania brzegów Soły oraz akcję sprzątania brzegów jeziora Żywieckiego - to już coś. A może akcja w TV regionalnej ukazująca na ekranach te piękne wille, domki i dacze otoczone górą śmieci z których mnóstwo trafia własnie do potoków?

Zapraszamy do dyskusji, bo śmiem twierdzić, że w niedługim czasie strach będzie nogi zamoczyć w naszych pięknych beskidzkich rzekach.


Data: 16 grudnia 2007

Z cyklu Ekotrucie - Rzeka śmieci


W tym odcinku naszego ekotrucia na temat ochrony środowiska zajmę się wszelkimi strugami, potokami i rzeczkami w naszych Beskidach. Kto dużo "łazi" po Beskidach spotkał często haniebny widok śmieci zalegających w beskidzkich potokach. To już chyba jakaś moda na wyrzucanie odpadów do strumieni i potoków (czyżby woda była środkiem transportu wszelkiego "badziewia" ??).


Problem ten jest trudny do rozwiązania a to z racji prawie całkowitej niemożności wykrycia sprawców. Pod osłoną nocy mieszkańcy okolicznych gospodarstw, zmotoryzowani "turyści" i wszelkiej maści hołota wyrzucają do górskich rzek co popadnie. Wszelkie strugi i potoki pełne meandrów, zakoli, zatoczek niestety nie "wyplują" tego dziadostwa dalej, tylko gromadzą w w/w formach terenowo-brzegowych.

Najgorzej wypada po sezonie zimowym, po wytopieniu śniegu i lodu. Służby porządkowe nie rozwiązą tego problemu, to nierealne. Cóż więc robić?

Proponuję akcję dydaktyczną, szerokie reklamowanie własciwego postępowania w trakcie pobytu nad rzekami. pola biwakowe, dzikie polanki itp. na których wypoczywają turyści można niewielkim kosztem wyposażyć w odpowiednie dla środowiska gór kosze, pojemniki na smieci (one też muszą konweniować z górami, być estetyczne). Do tego na każdym miejscu biwakowania, grillowania, kąpieli powinno się wstawić tablice, na których (w ładnie opracowany plastycznie sposób) umieścić informacje co i gdzie wyrzucamy.

W czasie wzmożonego ruchu turystycznego uruchomić patrole służb porządkowych, leśnych, wolontariuszy, które za pomocą wysokich kar pieniężnych wymuszą po jakimś czasie zmianę sposobu zachowania naszych śmiecących wszędzie rodaków.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009