Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Fototapety dla ludzi o wygórowanych standardach

Przykładowa fototapeta

Przykładowa fototapeta


Data: 9 marca 2017 Region: Góry

Fototapety dla ludzi o wygórowanych standardach

Zapaleni taternicy, alpiniści, himalaiści i w ogóle wszyscy entuzjaści górskich wędrówek zapytani o to, po co w ogóle z taką determinacją dążą do tego, żeby dostać się na kolejne szczyty, często odpowiadają znanym cytatem: dlatego, że góry są. Dla nich wspinaczka górska to nie tylko hobby i sposób na miłe spędzenie wolnego czasu, jak składanie modeli czy oglądanie seriali - to cały styl życia!

content-photo



Górskie widoki bez wątpienia należą do jednych z najpiękniejszych na całym świecie: i to bez względu na to, czy mówimy tutaj o stosunkowo niewielkich górach, jak nasze urokliwe polskie Bieszczady i Beskidy, czy o gigantach w rodzaju Alp. Po prostu jest coś takiego w napięciu między szczytem a niziną, w energii, z jaką ląd wspina się ku niebu, w charakterystycznej roślinności… Trudno to opisać! Nawet osoby, które nie są entuzjastami górskich wędrówek, muszą przyznać, że wszystko to jest naprawdę imponujące. I nawet one na pewno zgodzą się z nami, gdy powiemy, że widok na górskie szczyty, zaklęty w formie fototapety, to jeden z najwspanialszych krajobrazów, jakie można zaprosić do swojego mieszkania. Wbrew pozorom wcale nie wyłącznie ze względu na jego dekoracyjne właściwości...


Fototapeta góra w domowym wnętrzu


Moglibyśmy bardzo długo wymieniać powody, dla których górski krajobraz to jeden z najlepszych widoków, jakie można wykorzystać do udekorowania mieszkania. Ma miłą dla oka, naturalną kolorystykę (i to zarówno wówczas, gdy widokiem, który wybierzesz, jest zachód słońca w Tatrach, jak i wtedy, gdy sięgniesz po zdjęcie chłodnego poranka w ośnieżonych Himalajach) i pasuje właściwie do każdego wnętrza: jest jedną z najbardziej uniwersalnych ozdób, jakie tylko można sobie wyobrazić. Z łatwością dostosujesz wzór fototapety do aranżacji, kolorystyki i nawet rozmiaru wnętrza, które planujesz udekorować! Tylko jak to zrobić?


Jak dobrać fototapetę do wnętrza?

Choć wybierając fototapety góry polskie i nie tylko bardzo łatwo jest dać ponieść się fantazji, wybierając po prostu widok na swój ukochany szczyt albo łańcuch górski (co samo w sobie, przyznajemy, wcale nie jest złym pomysłem!), to zdecydowanie polecamy poświęcić tej decyzji odrobinę więcej namysłu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy czynniki: kolorystykę fototapety, to, czy jest jasna, czy raczej ciemna, oraz materiał, na którym została wydrukowana.
content-photo

Kolorystyka jest istotna, ponieważ to ona ma największy wpływ na to, czy i jak fototapeta pasuje do całości aranżacji. Jeśli barwy „gryzą się” na przykład z dywanem albo kanapą, to nie ma szans, aby taka dekoracja wyglądała naprawdę dobrze. Jeśli natomiast są do nich dobrane zbyt niewolniczo (na przykład fototapeta góry Uluru, słynącej ze swojego rudopomarańczowego koloru, do tego pomarańczowa kanapa, pomarańczowe ściany, pomarańczowe zasłony i dywan…), wnętrze wydaje się wysilone, jakby dekorująca je osoba zrobiła, co tylko mogła, aby koniecznie wszystko do siebie pasowało. Znacznie lepszym pomysłem jest dobieranie fototapety na zasadzie delikatnego akcentu dekoracyjnego: na przykład we wnętrzu udekorowanym z przewagą barw neutralnych najlepiej sprawdzi się fototapeta z widokiem na jakieś piękne górskie jezioro (może Morskie Oko?).

Jasność (i ciemność?) fototapety warto dostosować do tego, czy dane wnętrze obfituje w naturalne światło, czy raczej jest nieco niedoświetlone. Im jaśniejsza dekoracja, tym jaśniejsze wyda się wnętrze! Im większa będzie fototapeta, którą wybierzesz, tym intensywniejszy efekt: możesz go wzmocnić jeszcze bardziej, wybierając dekorację o połyskliwym wykończeniu, odbijającą światło.

Materiał, z którego wykonana jest fototapeta, powinien być zdeterminowany przez to, w jakim wnętrzu ma ona zawisnąć. W sypialni lub salonie wystarczy typowa, lateksowa, ale w kuchni, a tym bardziej w łazience, znacznie lepszym wyborem będzie wytrzymała, gruba fototapeta winylowa. Chropowate, nierówne ściany wymagają fototapety winylowej na flizelinowym podkładzie.


Górskie widoki do zadań specjalnych


Kiedy stoisz na szczycie góry, masz to cudowne wrażenie, że przestrzeń dookoła jest niemal nieograniczona i jakby szersza niż ta, którą ogląda się z poziomu morza, prawda? A co, gdybyśmy powiedzieli Ci, że takie uczucie możesz przenieść do własnego mieszkania? Naprawdę! To zaskakująco łatwe: wystarczy, że wykorzystasz fototapety 3D góry. Nieważne, czy wybierzesz panoramę Beskidów, czy raczej Andów, taki widok sprawi, że udekorowane nim wnętrze natychmiast wyda się znacznie bardziej obszerne: wzrok, zamiast zatrzymywać się na ścianie, „wędruje” w głąb fototapety, co sprawia wrażenie, że przestrzeń jest znacznie obszerniejsza niż w rzeczywistości. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie fototapet z efektem 3D w tych wnętrzach, które z reguły najbardziej potrzebują odrobiny powiększenia, takich jak przedpokój, łazienka czy kuchnia.

Artykuł przygotowany we współpracy z myloview.pl


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009