Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Sprzęt narciarski dla początkujących – od czego zacząć dobór?

Sprzęt narciarski dla początkujących – od czego zacząć dobór?

Data: 26 lutego 2018 Region: Góry

Sprzęt narciarski dla początkujących – od czego zacząć dobór?

Nie możesz doczekać się zimowej olimpiady? Sen z powiek spędzają ci wyczyny Justyny Kowalczyk? Chciałbyś skakać jak Adam Małysz? Problem w tym, że nigdy nie miałeś na sobie nart… Podpowiadamy, od czego zacząć dobór ekwipunku narciarskiego!

Dobrej jakości sprzęt ­­narciarski jest podstawą każdego udanego wyjazdu, niezależnie od poziomu umiejętności zawodnika. Bez niego możesz zapomnieć nie tylko o sprawnych zjazdach, lecz także o jakiejkolwiek przyjemności czerpanej z czasu na stoku. Dlatego też nie warto zakupu ekwipunku odkładać na ostatnią chwilę. Od czego jednak zacząć? Krótki poradnik, który znajdziesz poniżej sprawi, że nawet laik nie będzie miał problemu z wyborem wyposażenia.

W jaki sposób dobrać narty?

Jazda na nartach nie może obyć się bez nart – to przecież oczywiste. Niedoświadczeni narciarze często jednak mają problem ze zdecydowaniem się na odpowiedni sprzęt. W tym celu warto poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Dobierając narty, warto jednak mieć w pamięci kilka nadrzędnych zasad:

 • fabryczny poziom trudności – jeśli laik zaopatrzy się w narty dla weteranów, ucierpią na tym nie tylko jego pośladki. Jazda stanie się wtedy o wiele trudniejsza, gdyż profesjonalny sprzęt nie wybacza błędów – dlatego też inwestycja w „ambitne” narty, które służyć będą głównie do nauki, to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto;

 • długość – im krótsze, tym bardziej zwrotne. Krótkie narty nie są jednak polecane dla początkujących, ponieważ utrudniają utrzymanie stabilnej postawy. Jeśli nasze umiejętności stoją na niskim poziomie, długość nart dobierzmy tak, by ustawione pionowo sięgały do miejsca między podbródkiem a czubkiem nosa (ok. 10-15 cm mniej, niż nasz wzrost);
 • szerokość – szersze narty oznaczają większą stabilność, zwłaszcza podczas jazdy na nieprzygotowanych trasach. Najpopularniejsze i zarazem uniwersalne allroundery powinny w pełni zaspokoić twoje potrzeby;
 • cena – ma ona znaczenie przede wszystkim w przypadku profesjonalnych zestawów narciarskich. Jeśli zatem jesteś laikiem, twoje narty będą odpowiednio tańsze, ale raczej unikaj modeli z najniższej półki – po dwóch sezonach mogą stać się bezużyteczne.

Buty narciarskie dla początkujących

Narty to jedno, ale równie ważne – jeśli nie ważniejsze – będzie odpowiednie obuwie. Narciarz-amator powinien postawić przede wszystkim na miękkie, wygodne buty narciarskie dla początkujących. Często są one wyposażane w rozmaite udogodnienia umożliwiające komfortowe użytkowanie także poza stokiem. Dobierając buty na narty należy tez pamiętać, że nie ma sensu decydowanie się na model odrobinę większy niż nasz rozmiar w celu korekcji „objętości skarpety” – w butach mamy czuć się przede wszystkim pewnie i wygodnie.

Kurtki narciarskie i inne akcesoria

Tutaj mamy już duże pole na popuszczenie wodzów fantazji. Profesjonalny sklep z odzieżą narciarską pozwoli nam na ubranie się od stóp do głów, wraz z ochraniaczami, kaskami i innymi akcesoriami. Warto przy tym wiedzieć, że odzież narciarska powinna charakteryzować się wodoodpornością rzędu co najmniej 10000 mm – to początkowa wartość dla całkowicie nieprzemakalnych materiałów. Gogle natomiast bezwzględnie muszą chronić przed promieniami UV – w starciu z odbijającym się od śniegu słońcem nie warto liczyć na kompromisy.

 

Artykuł napisany przy współpracy z sklepem narciarskim Adventure Sports (https://adventuresports.pl)GaleriaKomentarze

 

 • dodano stycznia 2, 2019 13:24

  Dodany przez: Kasia , temat: artykuł

  Chociaż marzę już o własnych nartach od dawna! Świetny artykuł dzięki https://prettylady.net.pl

 • dodano stycznia 2, 2019 13:23

  Dodany przez: Kasia , temat: kasia

  ja jeszcze nie mam wlasnego sprzetu, dopiero sie ucze.

 • dodano maja 9, 2018 13:15

  Dodany przez: Monika , temat: odp

  Ja od siebie odradzam od razu wypożyczanie sprzętu narciarskiego, rzadko się sprawdza. Nie ma to jak własny

 • dodano marca 21, 2018 12:13

  Dodany przez: Gabres , temat: artykuł

  Nieźle!

 • dodano marca 13, 2018 14:47

  Dodany przez: Waizgert , temat: Super!

  Super!

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009