Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach. Zapomniane i odcięte od ...

Tarnica 1346 m n.p.m.

Tarnica 1346 m n.p.m.

Wodospad Szepit na potoku Hylaty

W przypadku tego bieszczadzkiego wodospadu liczy się bardziej jego długość niż wysokość. Kaskady mierzą aż 8 metrów. Wodospad znajduje się nieopodal Zatwarnicy przy “Chacie Bojkowskiej”, która jest częścią Ekomuzeum w Krainie Bojków. Szczególnie urokliwie prezentuje się to miejsce jesienią. Amatorzy wielkich wodospadów być może nie będą zachwyceni wodospadem Szepit z uwagi na jego przeciętną wysokość, jednak położenie w terenie rekompensuje tę stratę i z pewnością jest to ciekawa atrakcja turystyczna.

Kirkut w Lutowiskach

Tuż przy granicy z Ukrainą położona jest niewielka miejscowość Lutowiska. Przed laty odbywały się tu liczne jarmarki, a głównymi mieszkańcami byli żydzi. Jednak II wojna światowa zmieniła ten teren nie do poznania. Aktualnie w Lutowiskach znajduje się jedynie sklep, restauracja i szkoła. Po dawnej świetności pozostał jeden, jedyny ślad – Kirkut, czyli cmentarz żydowski, położony na wzgórzu nad miasteczkiem. Znajdujące się na jego terenie macewy to prawdziwe dzieła sztuki, których ozdobne płyty wskazują o bogactwie gminy sprzed lat.

Bieszczady należą do tych terenów, które nigdy się nie nudzą. Co rusz można tam odnaleźć nowe, zapomniane miejsca, spotkać się z potomkami rdzennych mieszkańców zwanych Bojkami, podziwiać starą drewnianą architekturę, wschody i zachody słońca na malowniczych połoninach. Opisaliśmy jedynie część najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach, gdyż w rzeczywistości jest ich o wiele więcej.

Data: 8 stycznia 2019 Region: Bieszczady

Najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach. Zapomniane i odcięte od świata

Każdy miłośnik gór z pewnością był już w Bieszczadach lub planuje taką wyprawę w niedalekiej przyszłości. Dla tych, którzy jeszcze się wahają czy warto, przedstawiamy kilka najpiękniejszych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.


Bieszczady to rozległe pasmo górskie w południowo-wschodniej części Polski w województwie podkarpackim. Znajduje się tam wiele magicznych miejsc, z których rozciągają się niesamowite widoki. Bieszczad nie da się dokładnie poznać w ciągu jednego, a nawet kilku dni. Wytrawni piechurzy twierdzą, że teren ten znają jedynie rdzenni mieszkańcy. My możemy jedynie poznać odrobinę tej tajemnicy.

Połoniny w Bieszczadach

Oglądając zdjęcia wykonane w Bieszczadach, zwykle widzimy na nich widoki z połonin. Nic w tym dziwnego, gdyż Bieszczady zapewniają niezwykle urokliwe, malownicze widoki. Najbardziej spektakularne widoki możemy podziwiać z połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej, które bez względu na porę roku są ochoczo odwiedzane przez turystów. Warto również napomknąć o Bukowym Berdzie, na który wiedzie nieco łagodniejszy szlak. Po zachodzie słońca na trasie spotkać można niedźwiedzia, dlatego wskazane jest zachowanie czujności.

Tarnica - najwyższy szczyt

Co prawda najwyższy szczyt Bieszczad to Pikuj [1405 m.n.p.m]położony na Ukrainie, jednak po polskiej stronie jest to Tarnica [1346 m.n.p.m]. Dotrzeć na nią można od strony Ustrzyk Górnych i jest to trasa łagodniejsza. Druga wiedzie z Wołosatego. Aktualnie wejście jest dużo łatwiejsze, gdyż zostały wybudowane drewniane schody, które ułatwiają wspinaczkę.

Bieszczadzki Worek do źródeł Sanu

Bieszczadzki Worek to kwintesencja tego terenu. Bardzo gęsty las, dziewicza przyroda, nieskalane przemysłem środowisko, szlaki kluczące w bujnej zieleni na bezkresnym pustkowiu, niezwykłe ślady ludzkiej historii, a co więcej - możliwość zobaczenia masywu Gniazda Tarnicy. Czy warto podejmować wielokilometrowy trud, aby odwiedzić Bieszczadzki Worek? Zapewne, gdyż znajdziemy tam wszystko to, za co kochamy góry (zdjęcia wykonane w Bieszczadzkim Worku).

Chatka Puchatka

Najwyżej położone schronisko w Bieszczadach znajduje się na połoninie Wetlińskiej i nosi humorystyczną nazwę - Chatka Puchatka. Jeszcze do niedawna gospodarzem domu był człowiek – legenda – Lutek Pińczuk, zakochany w Bieszczadach od przeszło 50 lat. Niestety obecnie nie jest on już gospodarzem tego schroniska. Co prawda baza noclegowa w Chatce Puchatka nie stanowi luksusów, gdyż znajduje się tam zaledwie 20 miejsc noclegowych w 2 zbiorowych salach, a ze względu na lokalizację brakuje dostępu do bieżącej wody czy energii elektrycznej, ale widoki z tego miejsca, pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały, wynagradzają wszelkie niewygody. Chatka Puchatka jest wyjątkowym miejscem do wypoczynku po całym dniu pobytu w Bieszczadach, jednak osoby mocno ceniące sobie komfort powinny rozejrzeć się za hotelem w pobliskiej okolicy, gdyż schronisko to może nie spełnić ich oczekiwań. Natomiast osoby lubiące obcowanie z przyrodą będą zachwycone noclegiem w tym schronisku. Uwaga na planowany remont, który ma ruszyć w roku 2019. Schronisko zostanie zamknięte na czas remontu na okres dwóch lat - warto wcześniej sprawdzic w sieci czy remon już się rozpoczął.




Galeria



Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009